افزایش 5 درصدی تولید عسل در گلستاناخبار استانی- ترکمن نیوز- مدیر امور طیور معاونت بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی گلستان گفت: امسال تولید عسل در این استان یک هزار و ۶۰۰ تن پیش بینی می شود که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود پنج درصد افزایش می یابد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، غلامعلی هلاکو گفت: افزایش کشتزارهای دانه روغنی کلزا، افزایش دانش فنی زنبورداران با برگزاری دوره های آموزشی و استفاده از کلنی های مدرن از جمله دلایل افزایش پیش بینی تولید عسل در گلستان است.
وی اظهار کرد: سال قبل زنبورداران گلستان یک هزار و ۵۱۷ تن عسل، دو هزار و ۵۶۸ کیلوگرم گرده گل، ۶۷۹ کیلوگرم بَرِ موم و ۲۰۶ کیلوگرم ژِل رویال تولید کردند.
به گفته وی طبق آمارگیری اواخر سال ۹۶، در گلستان سه هزار و ۳۸ پرورش دهنده زنبور عسل فعال هستند که ۱۳۹ هزار و ۹۸۱ کلنی در اختیار دارند و از این مقدار ۱۳۸هزار و ۳۶ کلنی به صورت مدرن است.
هلاکو با اشاره به این که در آغاز فصل برداشت عسل بهاره و مواجهه با هوای گرم قرار داریم، به زنبورداران توصیه کرد: در تامین غذای کافی برای زنبورها هنگام برداشت محصول و دسترسی به آب توجه داشته و از مهاجرت غیرضروری و قرار گرفتن کلنی ها در معرض مستقیم نور آفتاب خودداری کنند.
آب و هوای مناسب، عرصه های جنگلی و کوهستانی، وجود ۶۵۰ هزار هکتار کشتزار محصولات مختلف و باغ های میوه و گل و گیاهان دارویی از جمله ظرفیت های استان گلستان برای استقرار کندوهای زنبور عسل در نقاط مختلف این استان محسوب می شود.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع: irna.ir/golestan

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۲۱

۱۶ تیر ۱۳۹۷

کد خبر :

26709

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک