گنبدکاووس,نخستین کشتگاه خورشیدیگنبدکاووس-ترکمن نیوز- با حضور مسئولان، عصر روز جمعه، نخستین کشتگاه خورشیدی در منطقه مرزی گنبدکاووس که در امر خشک کردن میوه به صورت ارگانیک فعالیت دارد با سرمایه گذاری ۹۳ میلیارد ریالی در روستای دوزاولوم از توابع بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس در شرق گلستان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  مدیر عامل گروه طرح و ساخت هنگام و متولی پروژه کشتگاه خورشیدی ارگانیا در این مراسم که در آن مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید، استاندار گلستان و نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، گفت: این پروژه در دو مرحله با مجموع اعتبار ۹۳ میلیارد ریال که ۴۰ میلیارد ریال آن از محل تسهیلات صندوق کارآفرینی امید تامین شده اجرا می شود و برای تعداد ۱۶۹ نفر شغل ایجاد می کند.
حمید رضا احراری افزود: مرحله اول این مجموعه که شامل کشتگاه خورشیدی و خشک کردن میوه ها است، ظرفیت تولید سالانه ۱۹۴ تن میوه خشک ارگانیگ را دارد که ۹۰ درصد آن صادر می شود.
وی گفت: در این مرحله که با هزینه ۶۷ میلیارد ریال و اشتفالزایی ۱۲۰ نفر افتتاح می شود، ۱۳۰ دستگاه خشک کن میوه خورشیدی ساخته و نصب شده است.
احراری اضافه کرد: علاوه بر تولید میوه خشک که از ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تن میوه تر به دست می آید، برخی فرآورده های دیگر مانند سرکه سیب و انواع مرباهای ارگانیگ با استفاده از مواد نگهدارنده طبیعی از جمله عسل نیز تولید می شود.
وی گفت: مرحله نخست این مجموعه در زمینی به مساحت ۲۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع احداث شده و مرحله دوم این مجموعه که تولید برق خورشیدی به مقدار ۲۰۰ کیلووات برق مورد نیاز این مجموعه است در زمینی به مساحت ۴۲ هزار متر مربع با هزینه ۲۵ میلیارد ریال در چهار ماه آینده احداث می شود.
احراری افزود: نصب دستگاه آب شیرین کن خورشیدی به مقدار ۲ هزار لیتر و یک تصفیه خانه خورشیدی با ظرفیت ۱۵ هزار لیتر از دیگر طرح های فاز اول این مجموعه است.

 

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

منبع:irna

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۰۲

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

18905

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک