اسامی رتبه‌های تک‌رقمی کنکور ۹۸ 300x186 - اعلام اسامی رتبه‌های تک‌رقمی کنکور ۹۸/ نتایج اولیه فردا منتشر می‌شودتورکمن نیوز: رییس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اعلام اسامی رتبه‌های تک‌رقمی کنکور گفت:‌ بیش از ۸۰۰ داوطلب در آزمون سراسری سال ۹۸ مجاز شدند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ ابراهیم خدایی اظهار کرد: در کنکور سراسری امسال ۵۸ زن و ۴۲ درصد آقا بودند. بیشترین شرکت کننده‌ها را در رشته‌های تجربی، علوم انسانی، ریاضی و فنی، هنر و زبان داشتیم.

وی ادامه داد: مجموعه آمار شرکت کنندگان یک میلیون ۳۵۲ هزار نفر بود که یک میلیون و ۱۸ هزار نفر در جلسه آزمون حاضر شدند و ۹ درصد هم غایب بودند. در این میان ۶۵ هزار نفر افزایش جمعیت داوطلبان را به نسبت سال گذشته داشتیم.

خدایی تصزیح کرد: حدود ۵۷۷ داوطلب در آزمون نظام مهندسی و ۵۴۲ هزار نفر در آزمون نظام جدید ثبت‌نام کردند. به طور کل تعداد ۸۳۲ ۱هزار و ۲۸۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و نتیجه اولیه کنکور سراسری ۹۸ فردا اعلام خواهد شد.

وی افزود: در مجموع ۳۶۷ هزار و ۴۷۲ ظرفیت برای کنکور سراسری سال ۹۸ داشتیم که نسبت به سال گذشته افزایش داشت. از این مجموعه ۵۹۶ هزار نفر از ظرفیت‌ها برای رشته سوابق تحصیلی و ۱۷۱ هزار نفر برای رشته‌های باآزمون بوده‌اند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تعداد ۱۲۸ هزار نفر در دوره‌های روزانه، ۳۵۹ هزار نفر در پیام نور، ۲۱۸ نفر در غیرانتفاعی و ۲۴ هزار و ۵۸۸ نفر برای مرکز مراکز تربیت معلم در نظر گرفته شده است. همچنین در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۸ هزار ۳۸۰ نفر ظرفیت داشتیم که این آمار همانطور که پیشتر قول داده بودیم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی با اشاره به در نظر گرفتن ظرفیت برای مناطق سیل زده گفت: علاوه بر اینها ما یک ظرفیت اضافه برای مناطق سیل زده در چهار استان خوزستان، لرستان، گلستان و خراسان شمالی با ۵ درصد سهمیه اختصاص دادیم.

خدایی درخصوص آغاز انتخاب رشته‌ داوطلبان گفت: انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۸ از تاریخ بیستم تا ۲۴ مرداد ادامه خواهد داشت. انتخاب رشته شامل دو بخش برای رشته‌های تحصیلی خواهد بود. در این میان حتی داوطلبانی که غایب بودند می‌توانند با دیپلم مورد تایید از سوی آموزش و پرورش برای ثبت نام در رشته‌های با سوابق تحصیلی اقدام کنند. در این میان ما یک سیستم نرم افزار مجازی انتخاب رشته راه‌اندازی کردیم که داوطلبان می‌توانند از شنبه با پرداخت هزینه‌ای برای انتخاب رشته مراجعه کنند. این نرم افزار نحوه انتخاب رشته را به طور کامل به داوطلبان توضیح خواهد داد.

وی افزود: پس از ارائه آمار کنکور در فضای مجازی شاهد سودجویی برخی افراد جهت گمراهی داوطلبان خواهیم بود از این رو از داوطلبان خواهشمندیم دقت کاملی را در انتخاب رشته داشته باشند و در این خصوص با افراد مجرب و اساتید دانشگاه‌ها مشورت کنند به همین دلیل نرم افزار انتخاب رشته را راه‌اندازی کردیم.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۰

۱۵ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

59068

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک