جمهور ازبکستان 300x200 - اعلام آمادگی ازبکستان برای کمک به قزاقستان جهت رفع پیامدهای سد سردابهترکمن نیوز:  رئیس جمهور ازبکستان از آمادگی این کشور، برای ارائه کمک به قزاقستان در جهت رفع پیامدهای سد شکسته «سردابه» خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان گفت: ازبکستان آماده ارائه کمک به قزاقستان در رفع پیامدهای  سد شکسته «سردابه» در این کشور است.

وی افزود: متاسفانه در نتیجه این فاجعه در سد «سردابه» برخی مناطق مسکونی ناحیه «ماقتا آرال» استان «ترکستان» در جنوب قزاقستان به زیر آب رفته است.

رئیس جمهور ازبکستان اظهار داشت: با «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان این موضوع را طی یک گفت‌وگوی تلفنی بررسی کردیم.

هم‌چنین روز گذشته هیئتی به سرپرستی «عمرزاق شوکییف» استاندار استان «ترکستان» از محل وقوع حادثه بازدید و وضعیت را به دقت بررسی کرد.

شوکت میرضیایف خاطرنشان کرد: ما با مردم قزاق از قدیم پهلو به پهلو زندگی کردیم، از یک رود آب خوردیم، مانند خویشاوندان با همدیگر نزدیک هستیم. همیشه در کنار همدیگر قرار گرفتیم و در روزهای خوب و بد از یکدیگر حمایت کردیم.

رئیس جمهور ازبکستان ادامه داد: متاسفیم که این حادثه این قدر مصیبت در پی داشت و  نه تنها به مردم کشورمان بلکه به کشور همسایه و به مناطق مسکونی و زراعت‌ برادران‌مان لطمه وارد کرده است.

وی گفت: دولت ما، وزارتخانه‌ها و ادارات مربوط، استانداری‌های مناطق سیل زده و دیگر افراد و کارشناسان مسئول و هم‌چنین همکاران قزاقستانی بدون تردید در مبارزه با پیامدهای این حادثه از نزدیک با یکدیگر همکاری می‌کنند.

شوکت میرضیایف تاکید کرد: ما هم‌چنین به برادران قزاق خود اعلام آمادگی کردیم که در رفع پیامدهای این آفت طبیعی کمک‌های مورد نیاز را می‌دهیم.

رئیس جمهور ازبکستان در پایان اظهار داشت: اطمینان دارم که با همکاری مردم بر این سختی و مشکلات نیز فایق خواهیم آمد.

در نتیجه شکسته شدن سد مخزنی «سردابه» در استان «سردریا» واقع در شرق ازبکستان حدود ۷۰ هزار نفر منازل را تخلیه و ۵۶ نفر دیگر در بیمارستان بستری شده‌اند.

هم‌چنین در نتیجه این حادثه مناطق مسکونی در استان «ترکستان» در جنوب قزاقستان نیز به زیر آب رفته و بیش از ۳۰ هزار نفر منازل را تخلیه کردند.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۳۵

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74654

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک