ازبکستان و ترکمنستان گسترش همکاری‌های اقتصادی را بررسی کردنداخبار بین الملل– ترکمن نیوز- بازرگانان ازبک به ترکمنستان سفر و گسترش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، بازرگانان ازبک به ترکمنستان سفر و گسترش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی را بررسی کردند.

در چارچوب این سفر اعضای هیئت ازبکستان با نمایندگان وزارت‌خانه‌ها و ادارات ترکمنستان علاقمند به همکاری با شرکت‌های فعال در زمینه‌های تولید مصالح ساختمانی، الکتروتکنیک، انرژی، کشاورزی و دیگر حوزه‌ها دیدار کردند.

در چارچوب این دیدارها بین وزارت‌خانه‌ها و ادارات و بازرگانان ۲ کشور گسترش بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ازبکستان و ترکمنستان بررسی و درباره تشدید همکاری بین کارخانه‌ها تبادل نظر شد.

همچنین ایجاد کارخانه‌های مشترک در تولید مصالح ساختمانی و فرآورده‌های الکتروتکنیکی، کشاورزی و نساجی به عنوان ابعاد اولویت دار همکاری‌های دوجانبه بررسی شدند.

ازبکستان و ترکمنستان تا کنون حدود ۲۰۰ قرارداد امضا کردند که در گسترش همکاری‌های ۲ کشور در زمینه‌های مختلف نقش به‌سزایی ایفا می‌کنند.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و ترکمنستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رسید.

هم اکنون در ازبکستان ۱۱ شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ترکمن و در ترکمنستان ۲ شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ازبک فعالیت می‌کنند.

در حال حاضر ازبکستان به ترکمنستان وسایل نقلیه، کودهای معدنی، فرآورده های کشاورزی، مصالح ساختمانی، تجهیزات الکترومکانیکی، فلزات و خدمات مختلف صادر و از ترکمنستان فرآورده های نفتی، پلی مرهای پروپیلنی و دیگر کالاهای شیمیایی وارد می کند.

ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۷ ژانویه سال ۱۹۹۳ میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال ۱۹۹۳ میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: zakernews.ir

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۹

۰۳ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36121

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک