ازبکستان مسجد 5 هزار نفری به سبک شرقی در قزاقستان می‌سازدترکمن نیوز:  دولت ازبکستان یک مسجد ۵ هزار نفری به سبک شرقی در قزاقستان می‌سازد که مراحل ساخت آن از شش ماه قبل آغاز شده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل خبرگزاری رگنوم روسیه، شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان به دولت قزاقستان پیشنهاد داد تا به عنوان یک هدیه برای منطقه ترکستان آن کشور یک مسجد بزرگ بسازد که پیشتر مورد موافقت قرار گرفت و مراحل ساخت آن نیز از شش ماه قبل آغاز شد.

براساس این گزارش، نمای داخلی و خارجیاین مسجد که ظرفیت اسمی آن ۵ هزار نفر خواهد بود به سبک شرقی ساخته می شود و قسمت بیرونی مسجد نیز برای گنجایش ۳ هزار نفر طراحی شده است.

این بنا همچنین شامل یک ساختمان برای اجرای مناسک مختلف خواهد داشت.

قرار است یک سالن کنگره، یک مدرسه طلاب با ۱۸۰ صندلی، یک سالن بزرگ برگزاری همایش ها، یک کتابخانه، یک سالن غذاخوری، یک زمین ورزشی و یک پارکینگ نیز در کنار بنا مسجد ساخته شود.

لازم به ذکر است که اماکن جدید در شهر ترکستان براساس اصول ارضی ساخته می شود؛ هر منطقه از قزاقستان باید یک پروژه را پیاده سازی کند. مفهوم احیای شهر از منظر مرکز تاریخی و معنوی دنیای اقوام ترک در این کشور پذیرفته شده است.

پایه گذاری این مسجد قبلا طی مراسمی باحضور اصغر مامین، نخست وزیر وقت جمهوری قزاقستان، عمرزاک شوکیاف، رئیس استان ترکستان و نمایندگان جمهوری ازبکستان برگزار شده بود.

رئیس استان ترکستان عمرزاک شوکیاف گفت: روابط قزاقستان و ازبکستان از پتانسیل بالایی برای توسعه و پیشرفت برخوردار است و این همکاری انگیزه جدیدی برای نزدیک شدن بیشتر دو کشور به همراه خواهد داشت.
نماینده جمهوری ازبکستان نیز اظهار داشت: اگرچه بهترین متخصصان و معماران با تجربه در ساخت این مسجد مشارکت دارند و تجربه کشورهای پیشرفته را در نظر می گیرند، اما طرف ازبکستان مراحل کار را کنترل می کند.

بنا به گزارش مساحت این مسجد ۲۰ هزار متر مربع است که قرار است در سال میلادی (۲۰۲۰) جاری افتتاح شود.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۱۳

۱۷ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76780

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک