ازبکستان در نظر دارد ليست کالاهاي انحصاري را کاهش دهدترکمن نیوز:  در ازبکستان ۷۰ شرکت براي ۱۹ نوع خدمات و کالا به دليل شکل گيري يک فضاي رقابتي در بازار مي توانند از فهرست کالاهاي انحصاري خارج شوند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛به نقل از سفارت ازبکستان، اين موضوع در جلسه اي به رياست رئيس جمهور ازبکستان در تاريخ ۲۸ ماه مي مطرح گرديد. در حال حاضر، ۲۴۵ شرکت تجاري کشور با انحصار ۳۱ گروه کالا و ۸۲ نوع خدمات، وضعيت انحصارگرايي را حفظ مي کنند.

رئيس جمهور ازبکستان خاطرنشان كرد كه شكل گيري محيط رقابتي، نقش اساسي در تحول اقتصاد بازار در کشور را خواهد داشت. در شکل گيري پايه و اساس اين موضوع، تجربه جهاني مورد مطالعه قرار مي گيرد.

نمايندگان بانک جهاني و بانک مرکزي اروپا در اجراي سيستم ضد انحصاري در شرکتهايي با سهم دولتي و با آموزش مديران در اصول رقابت تا قبل از پايان سال مشارکت خواهند کرد.

با توجه به اهميت رويکرد در مبارزه با انحصارگرايي، رئيس جمهور ازبکستان بر ضرورت موارد زير تأکيد نمود: – ايجاد دانشکده توسعه رقابت در سيستم آموزش عالي – برگزاري دوره هايي براي داوران به منظور بررسي اختلافات در زمينه رقابت زيرنظر دانشگاه حقوق تاشکند – برگزاري دوره هاي کوتاه مدت توسعه رقابت براي روساي شرکت هاي انحصاري و حاکميت ها در دانشکده عالي کار و کارآفريني و ايجاد هيئت قضايي ويژه در اين امور.

در همين راستا، ازبکستان در نظر دارد تا وظيفه مؤسسه حمايت از حقوق مصرف کننده را تحت عنوان کميته ضد انحصار تمديد کرده و مسئوليت پاسخگويي به مجلس عالي، بالاترين نهادي که مستقيماً از منافع مصرف کنندگان حمايت مي کند را در نظر بگيرد.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۰۶

۱۲ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76408

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک