امور خارجه ازبکستان 300x175 - ازبکستان: توافق مقامات افغانستان زمینه را برای صلح فراهم می‌کندترکمن نیوز:  وزارت امور خارجه ازبکستان با صدور بیانیه‌ای از توافق مقامات افغانستان استقبال و تاکید کرد این توافق زمینه را برای گفت‌وگو و صلح فراهم می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  وزارت امور خارجه ازبکستان با صدور بیانیه‌ای از توافق مقامات افغانستان استقبال و تاکید کرد این توافق زمینه را برای گفت‌وگو و صلح فراهم می‌کند.

وزارت امور خارجه ازبکستان در این بیانیه افزود: امیدواریم این تصمیم مهم زمینه را برای گفت‌وگوهای سیاسی و برقراری صلح پایدار و بلندمدت در افغانستان همسایه فراهم کند.

وزارت امور خارجه ازبکستان خاطرنشان کرد: ازبکستان از این پس نیز روابط دوستی و حسن همجواری خود را با مردم افغانستان بیش از پیش تحکیم و از پروسه مذاکرات سیاسی بین الافغانی حمایت و برای ساخت افغانستان امن و شکوفا کمک های همه جانبه ارائه می دهد.

بر اساس گزارش رسانه ها، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «عبدالله عبدالله» نخست وزیر سابق روز یکشنبه موافقت نامه سیاسی را در مورد تقسیم حکومت به امضا رساندند. «عبدالله عبدالله» ریاست شورای عالی مصالحه‌ ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیمش در کابینه وزرا مشارکت خواهند داشت.

مبادلات بازرگانی این ۲ کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی در سطح ۶۰۰ میلیون دلار قرار گرفت. طی ۵ ماه سال ۲۰۱۹ میلادی این شاخص به ۲۱۵ میلیون دلار رسیده است.

هم اکنون در ازبکستان ۱۱۰ شرکت با سرمایه سرمایه گذاران افغانی و در افغانستان نیز ۸ شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.

افغانستان استقلال این کشور را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۲۸

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

75563

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک