ترکمن نیوز
تاریخ : امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

Jashnvareh TN 21SH 30 1 300x200 - ارمغان ارزنده جشنواره فرهنگ اقوام در گلستان شادی و نشاط مردم استاخبار گلستان-تورکمن‌نیوز- شادی و نشاط مردم و ایجاد فضایی آکنده از شور و شعف در بین بازدیدکنندگان یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام درگلستان که با حضور هنرمندانی از ۲۷ استان کشور در دو شهر گرگان و گنبدکاووس برگزار شد را می توان ارزنده ترین ارمغان این جشنواره بویژه در گنبدکاووس برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  از کمبود جای پارک خودرو و نیز پارک دوبله و بیشتر وسایل نقلیه از صدها متر دورتر از محل برگزاری یازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس تا ترافیک نسبتا سنگین ورودی محل جشنواره می توان حدس زد که مردم زیادی برای تماشای هنرنمایی هنرمندان سرزمین کهن و با فرهنگ مناطق مختلف ایران زمین آمده اند.
مردان و زنان زیادی از پیر و جوان تا کودک و نوجوان که برخی آنان لباس‌های محلی زیبا و قشنگ قوم خویش برتن داشتند، در بدو ورود به محل این رخداد بزرگ فرهنگی، با غرفه‌های سوغات استان‌ها روبرو بودند تا کام خود را ابتدا با شربت های میوه ای و گیاهی و یا شیرینی‌های محلی که توسط برخی غرفه داران برای چشیدن طعم و مزه آن بین آنان توزیع می شود، شیرین نمایند.
در نمایشگاه سوغات استان‌ها که از ۲۵ استان کشور حضور داشتند، هر استان مهمترین سوغات خویش را عرضه کرده بود، سوغات‌هایی که هر کدام معرف گوشه ای از فرهنگ، هنر و تمدن یکی از اقوام ایران زمین بود.
از نمایشگاه سوغات که رد می‌شوی، در محوطه باز اطراف سالن المیپک، سیاه چادرها، آلاچیق ها و خانه های گلی و چوبی روستایی جلوه گری می‌کنند که در آن زنان و مردان اقوام مختلف از ۱۵ استان کشور با لباس های زیبای محلی، آیین‌های سنتی خویش اعم از پخت انواع نان و غذا را به نمایش می گذارند.
پخش یا اجرای زنده موسیقی‌های آیینی و مقامی در کنار هر چادر، کلبه و آلاچیق توسط هنرمندان و بعضا رقص محلی توسط آنان که از اقوام مختلف بودند، علاوه بر افزودن بر زیبایی های جشنواره، مردمان زیادی را به خود جذب جمع کرده بود.
مردمانی که چهره‌هایشان از اجرای نمایش‌های کم نظیر هنرمندان این سرزمین و نواختن نواهای محلی و مقامی، بشاش و خندان است، با گرفتن عکس‌های یادگاری و سلفی و یا ضبط هنرنمایی هنرمندان تلاش می کنند تا بخش های از این رخداد فرهنگی را در خاطرات خویش ثبت و ضبط نمایند.
چه دلنواز و آرامبخش است، نوای موسیقی قوشمه کردهای کرمانج خراسان شمالی، دوتار ترکمن، دهل و ساز سیستان، ساز سرنای کردستان، موسیقی گواتی بلوچی و موسیقی آذری‌ها، قزلباش‌ها و دیگر موسیقی‌های اقوام که شور و نشاط خاصی بین بازدیدکنندگان ایجاد می کرد.

Jashnvareh TN 21SH 24 300x200 - ارمغان ارزنده جشنواره فرهنگ اقوام در گلستان شادی و نشاط مردم است

اشتیاق به خوردن انواع نان‌های تازه محلی اقوام که در تنورهای گلی و سنتی توسط زنان پخته می شود و یا خوردن انواع آش‌های محلی که در دیگ‌های بزرگ درحال طبخ است را می‌توان از صف هایی که در مقابل چادرها، آلاچیق‌ها و کلبه‌های روستایی تشکیل شده و یا دیدن کسانی که با لذت تمام مشغول خوردن آن هستند، فهمید و پی برد که چقدر جای چنین غذاهایی در سفره خانواده ها و یا در سفره خانه‌ها و اغذیه فروشی‌ها خالی است.

Jashnvareh TN 21SH 6 1 300x200 - ارمغان ارزنده جشنواره فرهنگ اقوام در گلستان شادی و نشاط مردم است

نمایشگاه صنایع دستی از دیگر بخش‌های یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس بود که اگرچه به اعتقاد تعدادی از غرفه داران، جانمایی آن مناسب نبود، اما آثار ارائه شده در آن، گوشه‌ای دیگر از توانمندی والای هنرمندان ۲۷ استان این سرزمین را به نمایش گذاشته بود.
در این نمایشگاه همچنین غرفه ای به زنان و دختران افغانستانی ساکن دراستان گلستان اختصاص یافته بود تا در کیلومترها دورتر از سرزمین مادری خود، بخشی از هنر خویش را به نمایش بگذارند.

اما بخش زیبا و مورد توجه بازدیدکنندگان، سالن اصلی مجموعه ورزشی المپیک گنبدکاووس بود که در آن هر شب گروه‌های مختلف موسیقی آیینی و مقامی از ۱۵ استان اجرای برنامه داشتند و استقبال از این بخش به حدی بود که کل ظرفیت چهار هزار نفری آن پر می شد.
با این حال، یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام که از سیزدهم شهریور در گرگان آغاز شده بود و سه شنبه شب (۲۱ شهریور) در گنبدکاووس به پایان رسید، پیام‌ها و ظرفیت‌های زیادی برای عرضه و الگوبرداری داشت که متولیان فرهنگی گلستان می توانند از آن درجهت خواست مردم و رشد و توسعه استان استفاده نمایند.
به نظر می رسد، ایجاد فضای نشاط و شادی و نشاندن لبخند برلبان بازدیدکنندگان،مهمترین پیام این جشنواره بود که به متولیان می گوید که می توان با برگزاری چند رخداد فرهنگی در طول سال این فضا را که خواست مردم نیز است برای خانواده ها ایجاد نمود.
آنگونه که استاندار گلستان درمراسم افتتاحیه این جشنواره در گنبدکاووس به آن اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام، زمینه ساز تبادل مدل شادی رایج دربین اقوام مختلف کشور است.
وی گفته بود: نغمه های موسیقایی و سنت های آیینی مناطق مختلف کشور مملو از محتوای الهی و آموزه‌های اهل بیت (ع) است و از مسیر جشنواره ها می توانیم مدل های مختلف شادی را برای مردم رونمایی کنیم.
استاندار گلستان یادآور شده بود: جشنواره هایی از این نوع ظرفیت خوبی هستند که تداوم آنها نیازمند تشویق مردم است و حضور مردم در این جشنواره ها که زمینه ساز آفرینش شادی ها و تبادل مدل های مختلف آن در عرصه جامعه است، می تواند مشوق خوبی برای ادامه آن باشد.
وی همچنین، شناخت بهتر اقوام از یکدیگر و نیز شناسایی آداب و رسوم و فرهنگ‌ها از نظر محتوایی را از دیگر اهداف برگزاری جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در استان گلستان ذکر کرد.
به گفته صادقلو، مراسم آیینی اقوام مختلف اعم از ذکر خنجر ترکمن‌ها، رقص شمشیر عرب‌ها و یا رقص قوچانی‌ها همگی حامل پیام‌های فرهنگی هستند؛ میراث اقوام مختلف ما از خدا و پیام‌های الهی شروع شده و دارای محتوای الهی است و در این جشنواره دقیقا این پیام های الهی اعلام، ارائه و تبادل می‌شود.
با این حال این جشنواره فرهنگی و هنری که ۱۱ سال از عمر آن می گذرد و امروز می توان گفت به مرز پختگی رسیده، پیام‌ها و ظرفیت‌های دیگری نیز برای بهره مندی دارد که باید از آن در جهت رشد و توسعه اقتصادی استان بویژه درحوزه گردشگری استفاده نمایند.
استان گلستان که ظرفیت‌های گردشگری طبیعی (کوه، جنگل، دریا و بیابان) و آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده، می‌تواند از ظرفیت‌های فرهنگی برگزاری چنین جشنواره‌هایی نیز در رشد و اعتلای اقتصادی و کسب درآمد برای مردم استفاده نماید.

*** وحدت و انسجام ملی

علاوه بر ایجاد فضای نشاط و شادی به نظر می رسد، مهمترین پیام جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام را می توان در نمایش وحدت و انسجام ملی اقوام و مذاهب اسلامی شرکت کننده دراین رخداد بزرگ فرهنگی دانست همانگونه که بیشتر سخنرانان مراسم افتتاحیه نیز بر این نکته اشاره و تاکید کردند.
علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گرگان گفته بود، ‘وحدت، اخوت و برادری بین اقوام و مذاهب ساکن در استان گلستان، در کشور و جهان اسلام نمونه است’.
بنابر این برگزاری رخدادهای فرهنگی این چنینی می تواند علاوه بر تقویت وحدت و انسجام عملی بین اقوام و مذاهب با فرهنگ های متنوع ایران اسلامی بالاخص در استان گلستان، این وحدت و صمیمت و زندگی مسالمت آمیز را به جهان اسلام در مرحله اول و سپس به دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی نیز مخابره کرد.

*** اقتصاد مقاومتی

با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از هنرمندان و تولیدکنندگان کشور، دست ساخته ها و تولیدات خود درحوزه های مختلف (صنایع دستی و غذاهای سنتی و محلی) را در معرض دید و خرید بازدید کنندگان گذاشته بودند، پیام دیگر یازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گلستان را می توان تحقق بخشی از سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست.
اگرچه درسال های گذشته نبود مکان هایی مناسب اعم از ثابت و موقت برای عرضه دست ساخته های هنرمندان همواره از چالش های این قشر بوده است اما با بهبهود این وضعیت درسال های اخیر و نیز با برگزاری هر از چند گاه نمایشگاه های مختلف این نقص تا حدودی برطرف شده است.
حضور هنرمندان صنایع دستی و یا خانوارهای روستایی درجشنواره های فرهنگی و در کنار آن عرضه دست ساخته ها و انواع غذاهای محلی گامی درجهت ایجاد درآمد برای آنان و به عبارتی تحقق اقتصاد مقاومتی است.
استان گلستان که از آن به سبب تنوع اقوام و مذاهب اسلامی به نگارستان ایران اسلامی یاد می شود، حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: irna.ir/golestan

 

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

هیچ کس از گرانی بزرگ‌ترین مشکل این روزهای مردم ایران نپرسید!...

زمان بازی بعدی تیم ملی در جام ملت‌ها...

باختی دیگر برای شهرداری گنبدکاووس در هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال...

کارخانه شورابه ید گلستان در شهرستان آق قلا افتتاح شد...

اولویت مشترک من و نماینده دانشکده علوم پزشکی است+فیلم...

بررسی ویژگی‌ها و کاربرد موجودات خیالی “دیو” در افسانه...

پرستار گلستانی نمونه کشوری شد

مسوولان دلسوزانه در حوزه گردشگری گلستان عمل کنند...

به جای پوشک از این روش استفاده کنید!

طرز تهیه کاپ کیک ( کیک فنجانی ) بدون فر...

برپایی نخستین کاروان سلامت با عنوان ۴۰ سال ۴۰ کاروان در گلستان...

پایان هفته در گلستان بارانی است

سرشماری سربازان ذخیره ترکمنستان برای مقابله با تهدیدات امنیتی...

اعتراض قرجه طیار نماینده مردم گنبد به رئیس جمهور در آغاز جلسه شور...

دولت پول خرید تضمینی محصولات کشاورزان را به‌ تاخیر نیندازد...

ایجاد بندر خشک اینچه‌برون از اولویت‌های مهم کشور است...

درخواست قرجه طیار از رئیس جمهور برای ایجاد دانشکده علوم پزشکی در ...

شایسته سالاری از شعارهای اساسی رئیس جمهور در دوران انتخابات بود...

هوای کشور ۱۰ درجه‌ سرد‌تر می‌شود/ آغاز دوباره بارش “برفR...

گفتمان رفع تبعیض در جامعه انجام می شود...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاين : 19

بازديد امروز : 2002

بازديد ديروز : 13556

بازديد اين هفته : 89238

بازديد اين ماه : 582458

بازديد کل : 1159063

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا