فرهنگی 300x200 - ارسال 5 پرونده میراث ناملموس کشور برای ثبت جهانی به یونسکوترکمن نیوز:  معاون میراث فرهنگی کشور گفت: پنج پرونده میراث ناملموس کشور با مشارکت دو کشور تاجیکستان و ازبکستان برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در گفت‌وگو با فارس،‌ درباره ثبت جهانی میراث ناملموس کشور اظهار داشت: پنج پرونده برای ثبت جهانی میراث ناملموس کشور با همکاری دو کشور دیگر برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده است.

وی بیان داشت: «آیین زیارت رضوی» و خدماتی که آستان قدس به زائران ارائه می‌دهد، به عنوان پاسداری خوب، «ساز رباب» با همکاری کشورهای تاجیکستان و ازبکستان، «جشن سده» با همراهی کشور تاجیکستان، «یلدا» و «خوشنویسی» پنج پرونده‌ای است که برای ثبت جهانی ارسال شده است.

طالبیان ادامه داد: تمامی این پرونده‌ها فروردین سال جاری ارسال شده و امیدواریم هر پنج پرونده ثبت جهانی شود.

وی یادآور شد: پرونده اورامانات و همینطور کاروانسراهای ایران هم به عنوان میراث ملموس تاریخی برای ثبت جهانی ارسال شده است که بعد از اتمام ویروس کرونا، این پرونده‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طالبیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر آسیب زلزله به میراث تاریخی کشور نیز گفت: تنها کاخ صاحبقرانیه آسیب جزئی دیده است که کارشناسان برای بررسی بیشتر آنجا حضور دارند و مشکل خاص دیگری در موزه‌ها و دیگر بخش‌ها نداشتیم.

وی درباره حراست و حفاظت از موزه‌ها نیز اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی موزه‌ها، کارمندان و یگان حفاظتی در موزه‌ها تعطیل نیستند و براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا حضور دارند.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۱۶

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74850

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک