ارسال کتاب‌های آموزشی توسط عربستان پس از احداث دانشگاه علوم دینی در افغانستان ترکمن نیوز:  در حالیکه برخی علمای افغانستان از گسترش وهابیت و افراطی‌گری در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند عربستان پس از احداث یک دانشگاه علوم دینی با ارسال کتاب‌های آموزشی گام بعدی را برداشت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  وزارت آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرد که تفاهم‌نامه کمک عربستان سعودی به ارزش حدود ۵۰۰ هزار دلار بین این وزارتخانه و سفارت عربستان در کابل به امضا رسید.

«نوریه نزهت» سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افغانستان به «کلید» گفت که براساس این تفاهم‌نامه ۹۹ هزار جلد کتاب آموزشی، تجهیزات برای کلاس‌های درسی و ۸ دستگاه خودرو به این وزارتخانه اهدا خواهد شد.

گزارش می‌افزاید که این کتاب‌های درسی در ابتدا در ولایت «ننگرهار»، «هرات» و ولایت‌های همجوار آن‌ها توزیع خواهد شد.

وزارت معارف همچنین تاکید می‌کند که در نظر است تا این کتاب‌ها به همه مراکز آموزشی تعلیمات اسلامی در افغانستان ارسال شود.

عربستان در حالی توزیع ۹۹ هزار جلد کتاب “آموزشی” را در افغانستان کلید زده که پیش از این نیز همزمان با گسترش فعالیت‌های داعش در «ننگرهار» پروژه ساخت یک دانشگاه بزرگ را در این ولایت آغاز کرده بود.

این اقدام در حالی صورت گرفت که پیشتر نیز برخی از علمای افغانستان از تدریس دروس وهابیت در مدارس این کشور ابراز نگرانی کرده و از کابل خواسته بودند تا از فعالیت مدارس دینی مروج وهابیت جلوگیری کند.

کارشناسان بر این باورند که عربستان سعودی از طریق ایجاد دانشگاه و توزیع کتاب‌های آموزشی برای ترویج افکار وهابیت در افغانستان تلاش می‌کند زیرا گروه‌های تکفیری جایگاهی بین مردم افغانستان ندارند و به همین دلیل حکام سعودی و برخی از کشورهای عربی در تلاشند تا پایگاه فکری برای جریان‌های تکفیری ایجاد کنند.

پروژه ساخت دانشگاه بزرگ اسلامی از سوی عربستان سعودی در راستای ترویج عقاید وهابیت سال ۱۳۹۲ به دولت افغانستان پیشنهاد شد و مقامات کابل نیز با استقبال از این طرح بیش از یک هزار جریب زمین دولتی در ننگرهار را به ساخت این دانشگاه اختصاص داد.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:tasnimnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۰۹

۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76667

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک