مدیرکل منابع طبیعی گلستان:

اراضی کم بازده مناطق شمالی گلستان برای زراعت مناسب نیستنداخبار محیط زیست- تورکمن نیوز مدیرکل منابع طبیعی گلستان گفت: اراضی کم بازده مناطق شمالی  دیگر برای زراعت غلات مناسب نیستند و در صورت ادامه روند کشت غلات در این اراضی فرسایش خاک سرعت گرفته و پدیده ریزگردها در سراسر استان و حتی در استان های همجوار فراگیر می شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ ابوطالب قزلسفلو در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم گلستان که در ایستگاه تولید نهال چپرقویمه گنبدکاووس برگزار شد با تایید این خبر اظهار کرد:  بایستی این اراضی به مراتعع خصوصی برای پرورش دام تبدیل شده و یا به کشت گیاهان دارویی اختصاص یابند.

وی افزود: منابع طبیعی بوته و بذر لازم برای تبدیل این اراضی به مرتع خصوصی یا کشت گیاهان دارویی را به صورت رایگان در اختیار ذینفعان قرار می دهد.

قزلسفلو گفت: ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع مناطق شمالی این استان که دارای پوشش ضعیف گیاهی نیز است، در معرض بیابان زایی هستند.

ابوطالب قزلسفلو در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم گلستان که در ایستگاه تولید نهال چپرقویمه گنبدکاووس

وی اضافه کرد: به دنبال اختصاص اعتبارات بیابان زدایی به استان، برخی طرح ها از جمله تولید یک میلیون بوته مرتعی و کاشت آن و احداث بندهای خاکی با هدف احیای مراتع و جلوگیری از بیابانی شدن این عرصه ها انجام شده است.
مدیرکل منابع طبیعی گلستان گفت: در سه سال گذشته در سطح تقریبی ۱۵ هزار هکتار اقدامات مقابله ای با بیابان زایی انجام شده و برای سرعت بخشیدن به اجرای چنین طرح هایی که هزینه های زیادی نیز ندارد، علاوه بر توجه ویژه به تخصیص اعتبار از مرکز، نیازمند همکاری دیگر ادارات و نهادها برای احیای مراتع هستیم.

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۰۹

۱۸ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

47929

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک