اراضی گلستان نیاز بیشتر به کود پاشی دارند اخبار کشاورزی -ترکمن نیوز- مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان گفت: طبق برآورد کارشناسان نیاز زمین های کشاورزی گلستان به کود ،افزون بر ۲۵۰هزار تن است، اما کشاورزان کمتر از این مقدار در اراضی کود می پاشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، حبیب الله حسام روز سه شنبه اظهار کرد: پائین بودن نقدینگی کشاورزان، آگاه نبودن از تاثیر مثبت کود در زمین های زراعی و ضرورت استفاده طبق توصیه کارشناسان مرکز تحقیقات جهادکشاورزی از جمله دلایل کسری بهره مندی اراضی کشاورزی گلستان از این نهاده بوده و به این دلیل به افزایش راندمان تولید محصول نیز کمکی نمی کند.
به گفته وی؛ سال قبل تامین ۱۲۲ هزار تن کود اوره برای کشاورزی برنامه ریزی شده بود که ۸۱ هزار تن از سوی این شرکت و بقیه را سازمان تعاون روستایی فراهم کرد.
وی افزود: در این پیوند شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان توانست بیش از سهمیه در نظر گرفته شده و به مقدار ۹۱هزار و ۵۰۰ تن کود اوره موردنیاز کشاورزان استان را تامین و در اختیار آنها قرار دهد.
حسام در ادامه به برنامه های سال ۹۷ این مدیریت در تامین کود موردنیاز کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: امسال تامین ۱۶۲ هزار تن کود برای حوزه کشاورزی برنامه ریزی شده که ۲۶ هزار تن آن برعهده سازمان تعاون روستایی و بقیه را این مدیریت فراهم می کند.
وی؛ تهیه بذر دانه روغنی کلزا، تولید بذر گندم در کارخانه فرآوری بذر واقع در قرق از توابع شهرستان گرگان باظرفیت بیش از ۲۵ تن در ساعت، تامین سموم از محل مجتمع آب یک زیر مجموعه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و مشارکت در ارائه خدمات افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی را از دیگر فعالیت های این مدیریت در تامین نهاده های کشاورزی در سال ۹۷ برشمرد.
او همچنین از ذخیره سازی ۱۳ هزار تن کود در انبارها خبر داد و گفت: اکنون ۱۰۰ درصد کودهای فسفاته و پتاسه موردنیاز زراعت بهاره و تابستانه در انبارهای این مدیریت موجود است .
وی؛ ظرفیت انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان را ۳۵ هزار تن اعلام کرد و افزود: خدمات این مدیریت به بهره برداران بخش کشاورزی گلستان از طریق ۱۲۴ کارگزاری مستقر در سطح استان صورت می گیرد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران دارای ۶۵۰ هزار هکتار زمین زراعی است وهر ساله بیشتر اراضی کشاورزی این خطه به کشت گندم، جو، دانه های روغنی شامل کلزا، سویا و آفتابگردان اختصاص می یابد.
طبق گزارش سازمان جهاد کشاورزی گلستان، در سال زراعی ۹۶ – ۹۵ کشاورزان استان ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول کشاورزی به ارزش۶۸ هزار میلیارد ریال برداشت کردند.
در این استان که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی، دامپروری و تا حدودی ماهیگیری استوار است، ۲۱۷ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی فعالیت دارند./ایرنا

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۳۴

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

16930

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک