ترکمن نیوز
تاریخ : امروز یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

رئیس اداره میراث فرهنگی گنبد کاووس:

10 15 300x210 - احیای فرش‌های اصیل ترکمن با نقوش «قفسه گل»، «طغرل کل» و «آینه گل»اخبار میراث فرهنگی- ترکمن نیوز- رئیس اداره میراث فرهنگی گنبد کاووس گفت: «قفسه گل»، «طغرل گل» و «آینه گل» طرح‌هایی هستند که متأسفانه در چند سال اخیر کمتر در فرش‌های ترکمن استفاده می‌شود و ما طرح‌های آن را برای احیا به یک بافنده معاصر سفارش داده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، مریم آق آتابای یکی از وظایف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبد کاووس را پیگری نصب اِلمان‌هایی از نقوش فرش این منطقه در سطح شهرستان عنوان کرد و اظهار کرد: این اِلمان‌ها، نقوش فرش‌هایی است که از ذهن یک مادر ترکمنی برخواسته است.

وی ادامه داد: به همین دلیل در این زمینه کارگروهی تشکیل شده و طراحی‌هایی صورت گرفته است و تاکنون توانسته‌ایم یک اِلمان را برای یکی از میادین طراحی کنیم و تلاش داریم تا آن را قبل از نوروز ۹۸ نصب کنیم.

آق آتابای درباره افسانه و معرفی فلسفه اِلمان‌های فرش ترکمن گفت: هر کدام از نقوش فرش ترکمن بیوگرافی دارد برای مثال «ماری گول» یکی از گل‌های اصلی ترکمن است و در ثبت ملی و جهانی به آن توجه شده است.

وی ادامه داد: این اِلمان جای پای شتر است و ما سعی کردیم کتیبه‌هایی از این طراحی‌ها و الِمان‌ها داشته باشیم تا آنها را در هر نقطه‌ای از شهر معرفی کنیم، البته قبل از آنکه ما این کار را شروع کنیم، شهرداری گنبد دور میدان یادبود این شهر چنین کاری را انجام داده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی گنبد کاووس درباره موزه فرش گنبد هم گفت: این موزه در سال ۱۳۹۲ با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری راه اندازی شد و توانستیم تعدادی از فرش‌های موزه را به عنوان نمونه‌هایی از صنایع دستی استان جمع آوری کنیم و به نمایش بگذاریم.

وی ادامه داد: تعدادی از این فرش‌ها برگرفته از نقوش اصلی فرش ترکمن است که با سفارش به یک بافنده پیشکسوت ترکمن بافته شده تا نمونه‌هایی از نقوش اصلی فرش ترکمن را داشته باشیم، برای مثال «قفسه گل»، «طغرل گل» و «آینه گل» طرح‌هایی هستند که متأسفانه در چند سال اخیر کمتر در فرش‌های ترکمن استفاده می‌شود طرح‌های آن را برای احیا به یک بافنده معاصر سفارش داده‌ایم.

آق آتابای تصریح کرد: بخش دیگری از فرش‌ها نیز با اعتباری که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این کار اختصاص داد، خریداری شده و سعی کردیم از اقصی نقاط استان گلستان از جمله آق قلا، کلاله، بندر ترکمن و شهرهایی که قوم ترکمن در آن زندگی می‌کنند، تهیه کنیم، همچنین سعی کردیم فرش‌هایی انتخاب کنیم که مواد اولیه‌ آن مثل پشم مرینوس، کُرک و ابریشم اصیل و رنگ آمیزی آن گیاهی باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فرش‌های به نمایش درآمده در موزه گنبد کاووس دارای این ویژگی‌ها هستند، اظهار داشت: موزه فرش نیازمند اعتبار است و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبد درصدد است اعتباراتی را برای آن و برج گنبد قابوس در نظر بگیرد تا بتواند این موزه را تکمیل و تجهیز کند.

وی تأکید کرد: در واقع شهر گنبد کاووس موزه نداشت و امیدوارم بتوانیم بعد از تصویب اعتبارات لازم موزه شرق گلستان را در پارک داریوش ایجاد کنیم، زمین این موزه را شهرداری در اختیارمان گذاشته تا موزه فرش ترکمن در آن ساخته شود، همچنین امسال مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده، ضمن اینکه طرح مطالعاتی این موزه که یک پروژه ویژه محسوب می‌شودآماده شده و فقط باید ساخت آن را شروع کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی گنبد کاووس درباره تعداد کارگاه‌های قالی بافی در گنبد کاووس گفت: از سال ۱۳۸۴ به بعد مدیریت حوزه فرش ایران به اداره تجارت، صنعت ومعدن سپرده شد و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمی‌تواند در این زمینه آمار دقیقی بدهد زیرا آمار اصلی دست ما نیست اما با توجه به بسته فرهنگی که اداره میراث برای هنرمندان بافنده دارد تا کنون حدود ۴۸۰ بافنده در حوزه گلیم بافی تحت پوشش ما قرار دارند.

وی درباره بسته شدن بازارچه صنایع دستی اظهار داشت: متأسفانه نبود طرح مطالعاتی برای ایجاد این بازارچه موجب شد که ما در این زمینه با مشکلاتی مواجه شویم. با وجود اینکه این بازارچه در کنار برج قابوس است اما با نداشتن فضای پارکینگی و برخی مشکلات مهندسی دیگر مواجه است اما با قول‌هایی که شهردار و فرماندار گنبد کاووس داده‌اند، فضای مناسبی برای ایجاد بازارچه صنایع دستی به صورت دائمی خواهیم داشت. موضوع زمین آن نیز در شورای اداری مطرح شده که امیدواریم بتوانیم در جلسه آینده به تصویب برسانیم.

آق آتابای درباره وضعیت گردشگری شهر گنبد کاووس گفت: به واسطه حضور اقوام مختلف از جمله سیستانی‌ها و بلوچ‌ها، شاهرودی‌ها، کردها و جاذبه‌هایی مثل مجموعه سواری کاری و اسبدوانی، برج جهانی قابوس، دیوار دفاعی گرگان، شهر جرجان و تالاب‌های بین المللی گنبد، مسافران بسیاری از شهرها و استان‌های مجاور داریم اما نیاز به تبلیغات گسترده برای معرفی شهر گنبد کاووس احساس می‌شود.

وی تأکید کرد: خوشبختانه امسال برای دومین بار جشنواره فرهنگ و اقوام استان گلستان بعد از گرگان در گنبد کاووس برگزار شد و یکی از نکات مهمی که در سال‌های گذشته تجربه کردیم این بود که به دلیل تنوع فرهنگ و اقوام و نوع پوشش و خوراک آنها استقبال بسیاری از این جشنواره شد، این برگه برنده‌ای است که بتوانیم این جشنواره را به صورت دائمی در سطح شهر برگزار کنیم.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: farsnews.com

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

پروازهای فرودگاه کلاله برای هفتمین بار تعطیل شد/ چه کسانی مقصرند؟...

نگرانی‎ کشاورزان گلستان از تأمین کود...

«پسران ایران»؛ روایت غیرت ترکمن‌ها در دفاع از وطن...

مساعدت ۱۰ میلیارد ریالی استاندار گلستان برای تجهیز جایگاه تماشاگر...

تورهای غیرمجاز آفت طبیعت‌گردی گلستان/ همکاری بین دستگاهی لازم است...

ممنوعیت کشت شالی در گلستان بدون ارائه برنامه علمی و عملی امکان پذ...

برای حل مشکلات سه مجموعه سوارکاری استان تصمیمات ویژه ای گرفته می ...

۱۰۰کیلومتر از جاده های شرق گلستان آسفالت می شود...

هفته پایانی مسابقات قهرمانی اسبدوانی کورس پاییزه آق قلا برگزار شد...

مسئولان برای کاهش قیمت ها تلاش کنند

انحصار قیمت‌گذاری بازار در اختیار خودروسازان/تضییع حقوق مردم...

وزیر نساجی ترکمنستان برکنار شد

آب دریای خزر فرصت مهم توسعه گلستان است...

اخلاق بزرگترین سرمایه ما است/ مدیران بی‌اثر با مسوولیت خداحافظی ک...

هفته قهرمانی کورس سوارکاری پاییزه آق قلا فردا برگزار می شود...

تمایل بانک توسعه اسلامی برای مشارکت در طرح ترانس‌خزر...

تکمیل مجموعه سوارکاری آق‌قلا به کمک‌های استانی و دولتی نیاز دارد...

قطع درخت و جان باختن یک نفر در گلستان...

بودجه استان گلستان در سال آینده باید افزایش یابد...

قرجه طیار به دلیل بی‌توجهی و بی‌احترامی به جایگاه نماینده مجلس، ش...

شهروند،خبرنگار

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا