احداث پارک هیرکانی بسکی در شهرستان گنبدکاووساخبار استانی- ترکمن نیوز- مدیرعامل موسسه سبزگامان بسکی در سمینار مدرسه تابستانی بین‌المللی تعلیم برای محیط زیست پایدار در پارک ملی گلستان گفت: یکی از ارزشمندترین رویش گاه قدیمی که در دنیا در شمال کشور واقع است, جنگل‌های هیرکانی است که متاسفانه قسمتی از آن عارضه دیده و در حال نابود شدن هست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، نقل از خبرگزاری تسنیم , بهناز بسکی اظهار کرد: با توجه به ارزش این جنگل‌ها, و نگاه درست مردم و جامعه به آن و کوشش در محافظت این چنین ارزشمند, پارک هیرکانی بسکی در گنبدکاووس با هدف تاکید به مراقبت آن احداث می‌شود.

مدیرعامل موسسه سبزگامان بسکی تصریح نمود: تعلیم رکن کلیدی برای ایجاد فرهنگ محیط زیست پایدار هست و باید این تعلیم از سنین زیر ۱۰ سال و دوره خستین صورت پذیرد که در این راستا فرهنگ‌سازی و تعلیم متفاوت زیست محیطی برای کودکان منطقه های محروم و روستاهای دورافتاده برنامه‌ریزی شده تا با فرهنگ‌سازی کودکان و نسل آینده از ذخایر طبیعی مراقبت کنند.

وی یادآور گردید: فجایع موجود در طبیعت نشان می‌دهد که آدم ها با افکار, رفتار, کردار و تصمیم های نامناسب خود به محیط زیست آسیب‌زده و این نگرانی را ۴۰ سال پیش پدر طبیعت بسکی یادآور شدند.

بسکی تاکید کرد: برای ایجاد بستر مناسب برای نخبگان و تحقیقات زیست محیطی برای این افراد, بنیاد علمی بسکی در حال راه‌اندازی هست که تاحالا ۵۰ درصد کارها انجام شده و حدس می گردد تا ۸ ماه آینده آماده بهره‌برداری گردد.

مدیر عامل موسسه سبزگامان بسکی بیان داشت: هر ساله ۲ میلیارد تن معادل ۵۶ میلیارد دلار ارزش کانی خاک در کشور از بین می رود و با وجود اینکه ایران یک درصد خشکی جهان را تشکیل می دهد اما هر ساله ۸ درصد فرسایش خاک توسط این کشور انجام می گردد که بسیار پرخطر هست.

وی تصریح نمود: ۳ تالاب زیبا و بارزش گلستان و گنبدکاووس که بر پایه رودخانه اترک بود به خاطر احداث سدها و آب بندان‌های متفاوت با خطر جدی روبه‌رو هست و اگر کوشش جدی برای احیا آن نشود, مبدل به محور و چشمه جوشان گرد و خاک برای شمال گنبدکاووس و دشت ترکمن صحرا خواهد گردید.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۱۲

۱۷ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

34888

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک