احداث سه شهرک گلخانه ای در گنبدکاووسکشاورزی و دامپروری- ترکمن نیوز- مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس از احداث سه شهرک بزرگ تولید محصولات گلخانه ای با مجموع مساحت ۱۰۰هکتار در مناطق روستایی این شهرستان توسط بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، غلامعلی نورا گفت: شهرک گلخانه ای روستای خوجملی به مساحت ۴۰ هکتار که در زمینه تولید بذرهای هیبریدی سبزی و صیفی جات فعال خواهد کرد، یکی از این شهرک ها است.
وی افزود: در این شهرک که ۳۳ هکتار از مساحت آن مسقف می شود، حدود ۱۰ درصد از نیاز کشور به بذرهای هیبریدی سبزی و صیفی جات تامین می شود.
نورا اضافه کرد: دو شهرک تولید محصولات گلخانه ای دیگر هر کدام به مساحت ۳۰ هکتار نیز در روستای گوزنی تپه و دهستان باغلی مرامه احداث می شود.
وی تصریح کرد: مقدمات احداث این شهرک های گلخانه ای فراهم شده و بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس همچنین از احداث یک واحد گلخانه ای تمام شیشه ای به مساحت تقریبی سه هکتار درحومه روستای شهرک شهید بهشتی از توابع بخش مرکزی این شهرستان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این واحد تولیدی نیز بزودی آغاز می شود.
نورا با مناسب دانستن شرایط اقلیمی گنبدکاووس برای تولید محصولات گلخانه ای، یادآور شد: در ماه های گذشته تقاضا برای احداث ۱۲۰ هکتار گلخانه در این شهرستان انجام شده که تاکنون برای حدود ۶۸ هکتار آن پروانه تاسیس صادر و عمیات احداث ۲،۳ هکتار آن نیز آغاز شده است.
وی، به سیاست حمایتی دولت برای احداث گلخانه و پرداخت ۸۰ درصد هزینه احداث آن نیز اشاره کرد و گفت: تنها برای احداث دو واحد شهرک گلخانه ای و یک واحد گلخانه شیشه ای در گنبدکاوس افزون بر ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل خط اعتباری صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است.
نورا، صرفه جویی درمصرف آب، افزایش حداقل پنج برابری تولید و اشتغالزایی بالا را از مزایای تولید محصولات گلخانه ای دانست و اضافه کرد: درحال حاضر پنج واحد تولید محصولات گلخانه ای با مجموع مساحت سه هکتار در گنبدکاووس فعال است.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت واقع درشرق گلستان حدود ۱۷۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و حدود ۲۰ هزار هکتار کشت دوم دارد که سالانه ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامداری به ارزش تقریبی ۱۶ هزار میلیارد ریال در آن تولید و روانه بازار می شود.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: irna.ir

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۰۳

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

33052

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک