فرماندار ترکمن در نشست تخصصی خلیج گرگان:

الیاس هیوه چی فرمانداری شهرستان ترکمن در نشست تخصصی نجات خلیچ گرگانبندر ترکمن-ترکمن نیوز-  فرماندار بندرترکمن گفت: احداث سدهای غیراصولی از عوامل موثر خشکی خلیج گرگان، تنها خلیج ایرانی دریای خزر و از بین رفتن اکوسیستم منطقه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  الیاس هیوه‌چی امروز در نشست تخصصی خلیج گرگان، فرصت ها و تهدیدها با اشاره به سدسازی های انجام شده در بالادست رودخانه‌ها افزود: با احداث دو سد گلستان و سد وشمگیر در شرق حوزه آبریز دریای خزر و همچنین احداث سد نکارود در حوزه آبریز غرب باعث خشکی رودخانه های بالادست و از بین رفتن آبریز رودخانه ای دریای خزر شده است.

وی افزود: با خشک شدن رودخانه ها، مناطق پایین دست سد تا دریای خزر، کشاورزی مردم این مناطق رو به نابود گذاشت. کشاورزان این مناطق همان زمان هم طومار نوشتند و اعتراض کردند که با نابودی کشاورزی آنان، فرزندانشان برای کارگری به تهران و جاهای دیگر رفتند.

photo ۲۰۱۸ ۱۰ ۲۵ ۱۱ ۳۹ ۵۰ 300x200 - احداث سدهای غیراصولی باعث خشک شدن خلیج گرگان شد+تصاویر

وی گفت: در سالهای اخیر استفاده بی رویه از آب رودخانه ها و اقدامات غیر اصولی در بالادست انجام شد، رودخانه‌های آب شیرین منتهی به خلیج گرگان خشک شده است.

فرماندار شهرستان ترکمن با شاره به فرسایش تدریجی دریای خزر اظهار داشت: روند فرسایشی دریای خزر در غرب و شرق و رسوباتی که از غرب به سمت شرق آمده و در خلیج گرگان جمع می شود نیز در مجموع از عوامل موثر خشکی خلیج گرگان شده است.

هیوه‌ چی افزود: پسروی آب دریای خزر در سال‌های اخیر نیز وضعیت بحرانی خلیج گرگان را تشدید کرده است و استمرار آن سبب ماندآبی و بوی تعفن و در ادامه کوچ و مهاجرت اجباری ساکنان شهرستان‌های بندرگز، بندرترکمن و گمیشان خواهد شد.

 

photo ۲۰۱۸ ۱۰ ۲۵ ۱۱ ۳۹ ۵۲ 300x200 - احداث سدهای غیراصولی باعث خشک شدن خلیج گرگان شد+تصاویر

نماینده دولت در شهرستان ترکمن گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی درباره خلیج گرگان باید مشخص کند که آیا برنامه و اقدامات دستگاه‌ها سبب این شرایط شده یا بی‌توجهی‌های مسئولان این وضعیت را رقم زده است.

فرماندار ترکمن در پایان گفت: مسئولیت این شرایط برعهده افرادی است که متخصص این حوزه هستند.

خبرنگار : یاشار نیازی

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۵۴

۰۳ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

38529

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک