احداث سازه نوین آبخیزداری در مراوه تپهاخبار مراوه تپهتورکمن نیوز رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراوه تپه واقع در منتهی الیه شرق استان گلستان از احداث یک سازه نوین در حوزه آبخیزداری این شهرستان به نام سویل سیمنت (soil – sement) خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ به نقل از ایرنا، فرشید رحمانی اظهار داشت: این سازه با استفاده از مصالح طبیعی محلی ‘شیل و گراول’ (نوعی ورقه های شبیه به سنگ با رنگ آبی)، به جای سنگ و برای نخستین بار در استان گلستان احداث شده است.
وی گفت: این سازه با اعتبار دو میلیارد و ۲۴۰ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی درحوزه آبخیز ‘قازانقایه’ مراوه تپه که یکی از حوزه های رودخانه مرزی اترک می باشد و ۱۰۰ هزار هکتار وسعت دارد، احداث شده است.
رحمانی اضافه کرد: استفاده از شیل و گراول به عنوان مصالح طبیعی محلی به جای سنگ، پس از انجام محاسبات پایداری و مقاومت سازه توسط کارشناسان انجام و سبب صرفه جویی ۳۵ درصدی در هزینه ها شد.
وی، کنترل سیلاب های فصلی و رسوبات آن، تغذیه سفره های زیرزمینی، تثبیت کف آبراهه و کاهش اثرات زیست محیطی را از مهمترین اهداف و مزایای احداث سازه نوین آبخیزداری در مراوه تپه ذکر کرد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۵۸

۱۲ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

46981

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک