گردشگری 1 300x200 - اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده از سر گرفته شدگردشگری-ترکمن نیوز-  دادستان بندرترکمن دستور داد اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده به عنوان یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری به گلستان پس از وقفه کوتاه تقریبی ۲۴ ساعته از سرگرفته شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛معاون سیاسی فرماندار بندرترکمن در گفتگو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید این خبر اظهار داشت: شکایت اداره محیط زیست بهشهر و در دسترس نبودن مستندات و مجوزهای قانونی در پرونده باعث توقف کوتاه مدت طرح گردشگری آشوراده از سوی مرجع قضایی شد.
محمد جواد زنگانه گفت: دستور تعطیلی این پروژه روز گذشته صادر شد که پس از پیگیری های امروز موضوع از طریق استانداری گلستان دنبال و با دریافت کامل مستندات خواسته شده و ارسال آن به دادسرای بندرترکمن ممنوعیت فعالیت لغو و عملیات اجرایی این طرح ملی دوباره آغاز شد.
حوزه زیست محیطی سواحل بندرترکمن و جزیره آشوراده علیرغم واقع شدن در جغرافیای سرزمینی گلستان با حوزه پناهگاه حیات وحش میانکاله واقع در مازندران بصورت متمرکز بر عهده اداره حفاظت محیط زیست بهشهر زیرمجموعه استان مازندران است.
بر اساس سیاست سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت مناطق زیست محیطی همچون پارک های ملی، ذخیره ‌گاه‌های زیست‌کره و پناهگاه های حیات وحش که بر اساس جغرافیای سیاسی بین چند استان تقسیم شده باشد برعهده استان دارنده بیشترین مساحت منطقه زیست محیطی است.
به اعتقاد برخی کارشناسان اگرچه این راهبرد در نگهداشت مناطق موثر به نظر می رسد اما در عمل بخشی نگری دستگاهها روند امور را مختل می کند.
به عنوان مثال طرح گردشگری جزیره آشوراده باوجود داشتن مصوبه دولت و دستور صریح ریاست جمهوری از چند سال پیش تاکنون متوقف یا معطل مانده است.
اجرای پروژه ملی گردشگری و طبیعت گردی جزیره آشوراده یکی از مصوبات سفر سال ۹۳ دولت تدبیر و امید به استان گلستان است که در سفر اخیر ریاست جمهوری به گرگان نیز مورد تاکید قرار گرفت.
این طرح شامل ساخت اسکله، مسیر دسترسی ، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت های مورد نیاز حضور گردشگران است و قرار است با سرمایه گذاری چهارهزار میلیارد ریالی بخش دولتی و خصوصی تا ۳ سال آینده به بهره برداری برسد.
جزیره آشوراده که تمام سال میزبان انواع پرندگان بومی و مهاجر است در سال ۵۴ جزو نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد.
۴۰درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید.
در سال ۱۸۳۷ میلادی جزیره آشوراده با وجود اعتراض ایران، به دست نیروهای شوروی اشغال شد و این کشور تا چند دهه بعد یک پاسگاه نظامی در آن داشت.
این جزیره قبل از وقوع سیل در سال ۱۳۷۲ با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از هزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند اما با طغیان رود ولگا در روسیه و وقوع سیلاب این جزیره ایرانی خالی از سکنه شد.
دولت مصوب کرده است که در ۱۰ درصد این جزیره طرح های گردشگری اجرا شود.
مجری این طرح سازمان همیاری شهرداری های استان گلستان است که در مدت ۳۰ سال از زمان شروع بهره برداری به صورت سه دوره ۱۰ ساله آن را اجرا خواهد کرد.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۳۵

۲۷ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

49312

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک