Zendan 20T 300x180 - اجازه ملاقات در مخوف‌ترین زندان ترکمنستان صادر شدترکمنستان-ترکمن نیوز- فشارهای شدید و انتقادات مراکز حقوق بشر، دولت ترکمنستان را وادار کرد ممنوعیت ملاقات برای زندانیان «اوادان تپه» بسته ترین زندان این کشور را بردارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از «کانیوز»، فشارهای شدید و انتقادات مراکز حقوق بشر، دولت ترکمن را بر آن داشت تا ممنوعیت ملاقات برای زندانیان «اوادان تپه» بسته ترین زندان ترکمنستان را بردارد.

این زندان در شمال «عشق آباد» قرار دارد و بنا به گفته مجامع حقوق بشر اخیرا برخی از زندانیانی که به دلایل مذهبی محکوم شدند در این زندان قرار دارند.

زندانیان این زندان اجازه ملاقات با بستگان خود را پیدا کردند ولی این تصمیم دولت ترکمنستان شامل حال همه زندانیان این زندان نشده است.
بر اساس اطلاعات رسیده از منابع قابل اعتماد، در ۲۸ ژوئن سال جاری، بیش از ۳۰ نفر از بستگان محکوم به افراط گرایی که با اتوبوس از عشق آباد به اوادان تپه برده شدند برای اولین بار پس از محاکمه موفق به دیدن عزیزانشان آنهم از پشت دیوار شیشه ای شدند.

همسر یکی از آنان اظهار داشت که شوهرش بسیار لاغر و نحیف شده و اجازه ملاقات بعدی با وی بعد از ۲ ماه صادر شده است.

برخلاف استانداردهای بین المللی و قوانین ملی ترکمنستان که در سال ۲۰۰۳ تدوین شده، ملاقات با زندانیان اوادان تپه ممنوع اعلام شده و زندانیان کاملا با دنیای خارج بی ارتباط هستند.

این وضعیت حتی در سال ۲۰۱۱ که قانون مکملی بر قانون جزای ترکمنستان اضافه شد نیز تغییر نکرد و صدها زندانی که به این زندان محکوم شدند با دنیای خارج بی ارتباط هستند و هیچکس از آنان خبری ندارد.

در سال ۲۰۱۳، مرکز حقوق بشر «مموریال» انتقاد شدیدی را با عنوان «آنان را زنده نشان بدهید» داشت که منظور از این انتقاد زندانیان سیاسی بودند که سالیان سال از آنان خبری در دست نیست و هیچکس نمی‌داند کجا هستند و اصلا مردند یا خیر.

این انتقاد به شدت از طرف مجامع بین المللی حمایت شد و سازمان حقوق بشر و سازمان همکاری‌های اروپا ترکمنستان را تحت فشار گذاشتند و نهایتا مقامات ترکمن مجبور شدند به درخواست‌های متعدد مجامع بین المللی پاسخ دهند.

«ویتالی پاناماریوف» مدیر مرکز برنامه آسیای مرکزی در این باره اظهار داشت: در فوریه ۲۰۱۸ شایعه شد که برخی از زندانیان می‌توانند با بستگان خود ملاقات کنند و این به دلیل تغییر رویکرد مقامات ترکمنستان است.

با این حال، مشکل حل نشده است و گروه‌های زیادی از زندانیان سیاسی، از جمله کسانی که متهم به شرکت در حوادث نوامبر سال ۲۰۰۲، هستند و برخی از مسلمانان و مقامات سابق عالی رتبه، هنوز هم با دنیای خارج بی ارتباط می‌باشند.

در سال ۲۰۱۴، گزارش سازمان‌های بین المللی در رابطه با زندان اوادان تپه واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب عشق آباد منتشر شد.

بر اساس این گزارش، شرایط زندگی زندانیان زندان اوادان تپه نقض آشکار حقوق بشر است.

این زندان در صحرای «قره قوم» و به دستور «صفر مراد نیازاف» رئیس جمهور قبلی ترکمنستان ساخته و صرفا برای نگه داری مخالفین سیاسی رده بالا مانند «باریس شیخ مراداف» وزیر سابق امور خارجه بوده است.

زندان اوادان تپه به طور خاصی طراحی شده است تا سلامت جسمی و روانی زندانیان سیاسی موجود در آن را تضعیف کند.

این زندان در فصل تابستان با افزایش درجه حرارت تا ۵۰ درجه و در زمستان تا ۲۰ درجه زیر صفر بوده و هیچ سیستم گرمایشی و سرمایشی ندارد.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۸

۲۰ تیر ۱۳۹۷

کد خبر :

27224

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک