بجنورد,مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغیمراسم و بزرگذاشت-ترکمن نیوز-  آیین دویست و هشتاد و پنجمین سالروز بزرگداشت شاعر و عارف نامدار ترکمن ‘مختومقلی فراغی’ پنجشنبه شب با حضور شماری از مسئولان و علاقه مندان به این شاعر شهیر در سالن مجتمع فرهنگی و هنری گلشن بجنورد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در این همایش گفت: غنای اندیشه دینی و وسعت ژرفای معرفت دینی در کلام و اشعار مختومقلی نمایان است.
حسین فرخنده افزود: برگزاری چنین آیین ها به شناخت بهتر مفاخر استان کمک کند و موجب وحدت هرچه بیشتر اقوام کشورمان شود.
رضا رضایی معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی هم گفت: هرساله در سراسر ایران بویژه در استان های گلستان، خراسان شمالی و رضوی در مناطق ترکمن نشین مراسم بزرگداشت مختومقلی برگزار می شود که در استان خراسان شمالی تا سه سال قبل در بخش جرگلان شهرستان راز و جرگلان به صورت خودجوش و مردمی برگزار می شد اما، این آیین از سال ۹۵ به صورت رسمی در مرکز استان برگزار می شود.
در آیین بزرگداشت شاعر و عارف ترکمن مختومقلی فراغی، شاعران استان بخش های از اشعار مختومقلی فراغی را قرائت کردند.
مختومقلی فراغی، شاعر و عارف ترکمنی۱۱۵۳ هجری قمری، فرزند دولت محمد ازادی از شاعران وعارفان نامدار ترکمن در روستای حاجی قوشان(در ۲۰ کیلیومتری شرق گنبد کاووس)استان گلستان متولد شد و محل آرامگاه وی در روستای آق تقای در شهرستان مرزی مراوتپه است.
حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را ترکمن های اهل سنت تشکیل می دهند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۴۱

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

18026

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک