آیا سیل دوباره آق قلا را فرا می‌گیرد؟ آق قلاتورکمن نیوز استاد گروه مهندسی عمران دانشگاه تبریز گفت: شاخص مخاطره برای کل محدوده مورد مطالعه شهر آق‌قلا بسیار بالا بوده و شهر در وضعیت قرمز قرار دارد و در صورت انجام نشدن اقداماتی برای پیشگیری و کنترل سیلاب، کل منطقه مجددا ممکن است در معرض تخریب بالا قرار گیرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛    دکتر یوسف حسن‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شبیه‌سازی سیلاب رودخانه گرگان رود در محدوده شهر آق‌قلا با دوره بازگشت ۱۰۰ ساله در مقاله‎ای اظهار کرد: این مقاله در سال ۹۵ توسط تیم پژوهشی وی نوشته شده و در آن با استفاده از نرم افزار CCHE2D به بررسی رفتار هیدرولیکی شهر آق قلا در برخود با سیلاب‌های ۱۰۰ ساله رودخانه گرگان پرداخته شده است.

وی افزود: شاخص مخاطرات در این تحقیق با تعیین الگوی جریان و محدوده گسترش سیلاب استخراج و نتایج آن به صورت مقاله در فصل ‌نامه علمی_پژوهشی دریا فنون در سال ۹۶ چاپ و منتشر شده است.

وی اضافه کرد: نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که با نزدیک شدن سیلاب به مناطق مسکونی و افزایش عمق و سرعت جریان، سیلاب فرصت خروج از مسیل رودخانه را در برخی مناطق پیدا کرده و وارد زمین‌های کشاورزی و مناطق شهری می‌شود.

حسن‌زاده اظهار کرد: در این مقاله پیش بینی شده بود که بعد از گذشت نزدیک به ۵۰ ساعت از زمان وقوع سیلاب و رسیدن به نقطه پیک هیدروگراف (با دبی ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه)، جریان سیلاب با شدت بیشتری مناطق مسکونی جناح راست رودخانه را احاطه می‌کند؛ هم‌چنین سیلاب در زمان اوج خود و ساعاتی پس از آن نیز مسیر خود را از خیابان‌های اصلی و فرعی شهر باز کرده و تقریبا بیشتر نواحی و تاسیسات شهری را دربرمی‌گیرد.

وی ادامه داد: بحرانی‌ترین وضعیت ازحدود دو و نیم روز بعداز وقوع سیلاب شروع شده و به مدت ۳۵ ساعت ادامه می‌یابد و بحرانی‌ترین شرایط از نظر آب‌گرفتگی و سرعت جریان هم در روز چهارم سیلاب روی می‌دهد.

وی با اشاره به شاخصی برای ارزیابی خطر، بیان کرد: عمق و سرعت جریان از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین اثرات سیلاب بوده و اگر عمق جریان بیشتر از یک و نیم متر و سرعت جریان یک متر بر ثانیه باشد، شاخص مخاطره بالا بوده و ناحیه پرخطر و وضعیت قرمز تلقی می‌شود که در این صورت مناطق مورد نظر در معرض خطر جدی قرار می‌گیرند.

استاد گروه مهندسی عمران دانشگاه تبریز افزود: اگر عمق جریان آب بین نیم الی یک و نیم متر باشد، شاخص مخاطره متوسط و وضعیت نارنجی و بالاخره، اگر عمق جریان بین ۰٫۱ الی ۰٫۵ متر باشد، شاخص مخاطره کم و به اصطلاح وضعیت زرد است.

وی خاطرنشان کرد: نتایج شبیه سازی این پژوهش با داده‌های میدانی و مشاهداتی سیلاب اسفند ماه سال ۱۳۹۷ مورد مقایسه و ارزیابی قرار گرفته و صحت و دقت محاسبات تایید شد.

استاد گروه مهندسی عمران دانشگاه تبریز متذکر شد: با توجه به الگوی سیلاب شکل گرفته در محدوده شهر آق‌قلا، یک سری نواحی در امتداد مسیر رودخانه پس از ورود سیلاب به سرعت تحت تاثیر قرار گرفته و سیلاب از این نواحی به مسیرهای فرعی حاشیه رودخانه وارد می‌شود، بنابراین، احداث سازه‌هایی نظیر دایک و دیواره‌های سیل‌بند می‌تواند ازخروج جریان در زمان وقوع سیلاب ازاین نواحی جلوگیری کند.

وی متذکر شد: با توجه به الگوی جریان شکل گرفته درسیلاب مذکور و نقشه‌های شاخص مخاطره، تخلیه کلی شهر امری ضروری بود.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران اظهار کرد: این کنفرانس به همت دانشگاه تبریز و انجمن هیدرولوژی ایران بیست ششم الی بیست و هشتم شهریور ماه سال جاری با هدف هم‌اندیشی، تبادل اطلاعات و تجارب علمی و اجرایی بین اساتید، متخصصان و دانشجویان در تمامی زمینه‌های مهندسی هیدرولوژی در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

حسن‌زاده تاکید کرد: تغییر اقلیم، سیلاب و خشکسالی‌ها از محورهای اصلی و مهم این کنفرانس هستند که کشور ما نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی‌اش به شدت از آن متاثر است.

وی با تاکید بر ضرورت هدفمند بودن پژوهش‌های دانشگاهی و تناسب آن‌ها با نیازهای کشور، خاطرنشان کرد: برقراری ارتباط قوی‌تر و ملموس‌تر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی با دستگاه‌ها و مراکز اجرایی با هدف کاهش فاصله علم و اجرا، بطور جدی باید در انجام پژوهش‌ها مورد توجه قرار گیرد.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱:۱۴

۱۷ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

59238

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک