گرفتن 300x191 - آیا دوش گرفتن روزه را باطل می کند؟ترکمن نیوز: فرو بردن یکباره ی سر در آب به طوری که آب تمام سر را بگیرد و همچنین فرو بردن و رساندن غبار غلیظ به حلق، دو مورد از مبطلات روزه هستند. به همین دلیل برای بسیاری این سؤال وجود دارد که آیا دوش گرفتن روزه را باطل می کند یا نه.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  پاسخ این است که حمام رفتن روزه را باطل نمی کند به شرط آنکه آب وارد دهان نشود و اگر بشود روزه باطل خواهد بود. زیر دوش حمام رفتن اشکالی ندارد چون در هنگام حمام آب از بالا بر روی سر می ریزد و تمام سر یکباره در آب فرو نمی رود، به همین دلیل حمام رفتن به خودی خود اشکالی ندارد و جزء مبطلات روزه محسوب نمی شود.

بخار حمام يا سونا و جكوزی و به طور کلی بخار آب هم اگر استنشاق شود باطل كننده ی روزه نيست به شرط آنكه بخار آنقدر غلیظ نباشد که در فضای دهان تبدیل به آب شود، چرا که در اینصورت خوردن اين رطوبت موجب باطل شدن روزه می شود.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری دام ظله:

اگر روزه ‏دار عمداً تمام سر خود را در آب فرو برد، گرچه باقى بدن او از آب بیرون باشد، بنا بر احتیاط واجب باید قضاى آن روزه را بگیرد. ولى اگر تمام بدن را آب بگیرد و مقدارى از سر بیرون باشد روزه ی او باطل نمى‏ شود.
اگر روزه ‏دار بى ‏اختیار در آب بیفتد و تمام سر او را آب بگیرد، یا فراموش كند كه روزه است و سر در آب فرو برد، روزه ی او باطل نمى‏ شود.
اگر روزه دار فراموش كند كه روزه است و به نیت غسل سر خود را در آب فرو برد، روزه و غسل او صحیح است.
اگر روزه دار براى آنكه كسى را از غرق شدن نجات دهد، سر خود را در آب فرو برد، گرچه نجات دادن آن فرد واجب باشد، روزه‏ ی او باطل است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۴

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74156

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک