مپس1 300x195 - آیا تغییر الگوی تجاری Google maps به معنای پولی شدن آن است؟اخبار علم وفناوری جهان-ترکمن نیوز- اخیرا شاهد انتشار خبری مبنی بر پولی شدن سرویس Google maps هستیم؛ اما این خبر صحت ندارد و گوگل بر طبق اطلاعاتی که ماه گذشته ارائه کرد، الگوی تجاری Google maps را تغییر می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از زومیت، اخیرا برخی از رسانه‌های فارسی‌زبان اخباری مبنی بر پولی شدن سرویس Google maps منتشر کرده‌اند.

انتشار این خبر این شبهه را در مخاطبان ایجاد کرده‌ است که تمام استفاده‌کنندگان از سرویس Google maps یا نرم‌افزار نقشه‌های گوگل باید از ۲۱ خردادماه برای استفاده از آن‌ها مبلغی پرداخت کنند.

جالب‌تر این‌که برخی از این رسانه‌ها وب‌سایت انگلیسی‌زبان ونچربیت (VentureBeat) را به‌عنوان منبع این خبر ذکر کرده‌اند.

در ادامه به بررسی صحت این مسئله می‌پردازیم.

اول از همه، باید بدانیم که سرویس‌ها و اپلیکیشن‌ها دو مقوله‌ی جداگانه هستند. سرویس نقشه‌های گوگل، خدمتی است برای موقعیت‌یابی، مسیریابی و جستجوی مکان‌ها که توسط گوگل ارائه می‌شود و Google maps یکی از هزاران اپلیکیشنی است که از این سرویس استفاده می‌کند.

تغییرات الگوی تجاری مربوط به سرویس Google maps هستند، نه اپلیکیشن Google maps؛ پس اگر از اپلیکیشن Google maps روی گوشی هوشمند خود برای پیدا کردن مکان‌ها یا انتخاب مسیر مناسب برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کنید، قرار نیست تغییری را تجربه کنید.

اما از سوی دیگر، هزاران توسعه‌دهنده و کسب و کار برای ارائه‌ی خدمات خود از سرویس نقشه‌های گوگل استفاده می‌کنند؛ برای مثال می‌توان به سرویس‌های تاکسی اینترنتی اشاره کرد.

بدیهی است که تغییرات الگوی تجاری Google maps می‌تواند به معنای تغییراتی در هزینه‌های پرداختی توسط توسعه‌دهندگان و کسب و کارها جهت استفاده از این سرویس باشد.

در ادامه با نگاهی به موارد ذکرشده در وبلاگ رسمی سرویس نقشه‌های گوگل و همچنین مطلب منتشرشده در وب‌سایت ونچربیت، چند و چون این تغییرات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مپس2 300x195 - آیا تغییر الگوی تجاری Google maps به معنای پولی شدن آن است؟

اول از همه، گوگل تعداد رابط‌ های برنامه‌نویسی کاربردی (API) Google maps را از ۱۸ به ۳ (نقشه‌ها، مسیرها و مکان‌ها) تقلیل داده است؛ اهالی مانتن ویو امیدوار هستند این تغییر باعث ساده‌تر شدنِ استفاده از این پلتفرم شود.

در کنار این مسئله، گوگل امکانات ویژه‌ای نیز برای تاکسی‌های اینترنتی و شرکت‌های مسیریابی ارائه کرده است.

توسعه‌دهندگان برای استفاده از سرویس نقشه‌ها باید دارای یک حساب مالی باشند.

در عین حال، گوگل اعتباری به مبلغ ۲۰۰ دلار برای توسعه‌دهندگان در نظر گرفته است.

بنابر ادعای گوگل، همین اعتبار ۲۰۰ دلاری برای اغلب کاربران کفایت خواهد کرد.

در عین حال گوگل تنها به‌ ازای سرویس‌هایی که شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند از آن‌ها هزینه‌ی ماهانه دریافت خواهد کرد و خبری از مبالغ اضافه مانند حق عضویت، هزینه‌ی جمع‌آوری سرویس و… نخواهد بود.

از نگاه گوگل، این مسئله به کسب و کارهای کوچک اجازه می‌دهد در ابتدا با پرداخت هزینه‌ای مناسب استفاده از سرویس نقشه‌ها را شروع کنند و با افزایش حجم تجارت خود، هزینه‌ی بیشتری برای استفاده از سرویس نقشه‌ها پرداخت کنند.

گوگل در کنار ایجاد تغییراتی در الگوی تجاری، امکاناتی مانند پیشتیبانی مجانی را نیز برای تمام کابران سرویس نقشه‌ها فراهم کرده‌ است.

تغییرات صورت‌گرفته، مؤسسات غیر انتفاعی، گروه‌های مقابله با بحران، سازمان‌های خبری و کسب‌وکارهای نوپایی که تحت پوشش برنامه‌های حمایتی گوگل قرار دارند را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Yaprak
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۱۶

۲۲ خرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک