ترکمن نیوز
تاریخ : امروز یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

مسیر کارشناسی را پیش بگیرید؛

Shahr Aghmari 26F 225x300 - آیا الحاق روستاهای اقماری گنبدکاووس به شهر یک نیاز است؟یاداداشت-ترکمن‌نیوز- این روزها بحث روستاهای اقماری گنبدکاووس و الحاق آن‌ها به شهر گرم شده است و باز هم شاهد بی‌برنامگی مسئولین شهری هستیم؛ هر کسی (موافق یا مخالف) با اهداف غیرکارشناسانه و غیرتخصصی در این باره نظر دهد، باید خود را در قبال عواقب آن در آینده مسئول بداند.

این روزها بحث روستاهای اقماری گنبدکاووس و الحاق آن‌ها به شهر گرم شده است و باز هم شاهد بی‌برنامگی مسئولین شهری هستیم؛ هر کسی (موافق یا مخالف) با اهداف غیرکارشناسانه و غیرتخصصی در این باره نظر دهد، باید خود را در قبال عواقب آن در آینده مسئول بداند.

درباره چگونگی ارائه این طرح سوالات متعددی مطرح است؛ در ادامه برخی از این پرسش‌ها را به همراه نکات و پیشنهاداتی به اشتراک می‌گذارم:

چرا برای تصمیم گیری درباره چنین موضوعی یک تیم تحقیقاتی پژوهشی تشکیل نمی‌شود تا ابعاد الحاق یا عدم الحاق این روستاها به شهر را بررسی کنند؟

آیا گنبدکاووس و شهرداری آن توان و ظرفیت پذیرش این الحاق را دارند؟ آیا روستاها که بار هزینه خدمات، ترافیک و غیره را به شهر تحمیل کرده‌اند توان و ظرفیت الحاق به شهر را دارند؟

چرا یک جدول سوات که مزایا و معایب الحاق این روستاها را بررسی کند، ترسیم نمی‌شود؟

چرا شورای شهر و فرمانداری از کارشناسان بومی برنامه ریزی شهری و شهرسازی این شهر برای بررسی این موضوع دعوت نمی‌کند؟

آیا این عزیزان (مسئولین شهر) می‌دانند که این روستاها در واقع از نظر ساختاری نوعی حاشیه نشینی شهری هستند که حتی برخی از این روستاها حتی کد روستا (از طرف سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور) ندارند و برخی از آن‌ها فاقد طرح هادی روستایی می‌باشند؟
این در حالی است که در چند سال اخیر حاشیه نشینی در خود این روستاها گسترش یافته و در صورت الحاق این روستاها به شهر مشکلات حاشیه نشینی از پیش بیشتر خواهد شد.

آیا بهتر نیست قبل از الحاق این روستاها به شهر مشکلات حاشیه نشینی حل شود؟ آیا بهتر نیست اول این روستاها به رسمیت شناخته شده و از نظر زیرساختی آماده الحاق به شهر شوند؟

بسیاری از شهرهای به مراتب کوچکتر از گنبدکاووس دارای طرح تفصیلی و طرح ساختاری-راهبردی می‌باشند، گنبد اندرخم طرح جامع خود است که سال‌ها سرمایه و زمان خود را به هدر داده… آیا بهتر نیست یک طرح آبرومندانه برای شهر فعلی گنبدکاووس تهیه شده و بعد اقدام به گسترش آن شود؟

آیا با به اجرا درآمدن این طرح، موجبات توسعه و امور زیربنایی و شهرسازی گنبدکاووس فراهم می‌شود؟

با توجه به نقش روستا بر توسعه کشور، تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به زمین‌های شهری برای ایجاد توسعه شهرنشینی، آیا فرهنگ روستایی و صنعت کشاورزی کمرنگ نمی‌شود؟

و اما چند نکته:
طرح افزایش محدوده شهری برای این مناطق مناسب نیست و اجرا شدن این طرح موجب فرهنگ شهرنشینی و آپارتمان نشینی برای مردم این مناطق نمی‌شود.
با توجه به تجربیات انبوه سازان در خصوص آپارتمان سازی در این مناطق، مردم این نواحی، نیاز به آپارتمان و آپارتمان نشینی در خود نمی‌بینند، و این امر موجب می‌شود تا فرهنگ آپارتمان نشینی در این نواحی شکل نگیرد.

تمهیدات اندیشیده شده در خصوص توسعه شهر گنبدکاووس، اگر در راستای نوسازی بافت‌های فرسوده این شهر قرار گیرد، نتیجه ارزنده تری دارد؛ چرا که شهر گنبد بافت‌های فرسوده و مسکن‌های یک طبقه گسترده ای دارد.
توسعه شهری در بستر بافت های فرسوده، یک تیر و دو نشان زدن است و این امر موجب نوسازی بافت‌های فرسوده می‌شود و نیز با متراکم سازی در این محدوده نیاز مسکن مردم در این نواحی حل می‌شود.
تا جای امکان هر چقدر که از گسترش محدوده شهری جلوگیری شود و هزینه این موضوع در راستای بافت های فرسوده شهر گنبدکاووس قرار گیرد توسعه شهری امکان پذیرتر است.

آمارها نشان می دهد در شهر گنبدکاووس بافت های فرسوده زیادی وجود دارد و سرمایه گذاری کردن در این محدوده‌ها با توجه به زیرساخت‌های موجود اعم از آب و برق و گاز و آسفالت نتیجه بهتری می‌دهد و با وجود چنین بافت‌هایی در شهر نیازی به گسترش محدوده شهری و الحاق روستاها به شهرها نیست.

روستاییان با انگیزه اقتصادی و به منظور تامین حداقل امکانات رفاهی به شهرها مهاجرت می‌کنند، اما اگر نیاز اقتصادی مردم در هر جایی که آن‌ها زندگی می‌کنند تامین شود و توزیع مناسب سرمایه صورت گیرد، احتیاجی به مهاجرت و نیز متصل شدن روستاها به شهرها نیست.

تا جایی که امکان دارد نباید زمین‌های روستایی را به منظور گسترش سطح شهرها اشغال کنیم، چرا که افزایش محدوده شهری امکان ایجاد فضای سبز، استفاده از آب و برق و گاز و جبران کاستی‌های قبلی روستا را می‌طلبد و این امر برای شهرداری‌ها و سایر ارگان‌ها مشکلات متعددی فراهم می‌کند.

برای توسعه شهری نیازی نیست زمین‌های کشاورزی را با تغییر کاربری به زمین شهری تبدیل کرد؛ چرا که نوسازی بافت‌های فرسوده در این شهر و با بلندمرتبه سازی در این بافت‌ها کفایت گسترش شهرنشینی را می‌دهد.

با تحقق این امر و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به زمین شهری، تغییر قیمت در مناطق کشاورزی رخ می‌دهد اما نوساناتی در قیمت مسکن و زمین در مراکز شهرها رخ نمی‌دهد.

و در پایان چند گام منطقی در راستای الحاق روستاهای اقماری گنبدکاووس:

در این که روستاهای اقماری گنبد باید به شهر الحاق شوند شکی نیست و باید مقدمات و شرایط الحاق آن‌ها را فراهم نمود؛ چند نمونه از شرایط و مقدمات این کار را خدمت همشهریان گرامی و دست اندرکاران مدیریت شهری گنبدکاووس به عرض می‌رسانم:

۱- تهیه طرح مطالعاتی الحاق روستاهای اقماری گنبد توسط شرکت مشاور شهرسازی معتبر

۲- تهیه برنامه ای مدوّن در جهت پیشگیری از ایجاد سکونتگاه های غیررسمی جدید پس از الحاق این روستاها

۳- آماده سازی بستر حمل و نقل عمومی (ایستگاه های بزرگ مرکزی در شهر)

۴- بررسی میزان تحقق طرح هادی این روستاها و مشخص کردن اولویت در رفع و حل کاستی های موجود در اجرای طرح هادی

۵- بررسی میزان بافت فرسوده در این روستاها و آینده نگری در این مورد

۶- توقف ارائه مجوز تفکیک اراضی توسط شهرداری به زمین های اطراف شهر

علی ایحال از نظر من از بین روستاهای اقماری گنبدکاووس تنها سه روستای تقی آباد، گدم آباد و یوسف آباد در اولویت هستند و الحاق مرحله به مرحله بهتر از الحاق یکباره هشت روستا خواهد بود. این انباشتگی و دیرکرد در الحاق روستاها علت اصلی مطرح شدن یکباره هشت روستاست و نباید دود عدم آینده نگری مسئولین قبلی به چشم مردم برود.

منبع : سلام گنبد

نویسنده: احسان تراج، کارشناس شهرسازی

 

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

رقابت ترکمن‌ها و آذری‌ها در لیگ برتر والیبال...

برنامه “شبی با ترکمن های گلستان” در دهه فجر برگزار می...

اقامتگاه «اسحاق و مرضیه» نماد توسعه بوم گردی گلستان...

بهسازی سالن ورزشی بندرترکمن با ۲٫۵ میلیارد ریال اعتبار...

پاکسازی جنگل جریمه متخلف محیط زیستی

زیرساخت‌ سهمیه بندی بنزین و کارت سوخت فراهم نیست...

شنای فُک خزری «دولان» در آبراه انقراض...

قولنامه‌های دستی در محاکم فاقد اعتبار است...

اعلام آمادگی ترکمنستان و قرقیزستان برای حضور در مسابقات در تهران...

روغن‌های مناسب برای موی سر آقایان و خانم‌ها...

پروازهای فرودگاه کلاله برای هفتمین بار تعطیل شد/ چه کسانی مقصرند؟...

نگرانی‎ کشاورزان گلستان از تأمین کود...

«پسران ایران»؛ روایت غیرت ترکمن‌ها در دفاع از وطن...

مساعدت ۱۰ میلیارد ریالی استاندار گلستان برای تجهیز جایگاه تماشاگر...

تورهای غیرمجاز آفت طبیعت‌گردی گلستان/ همکاری بین دستگاهی لازم است...

ممنوعیت کشت شالی در گلستان بدون ارائه برنامه علمی و عملی امکان پذ...

برای حل مشکلات سه مجموعه سوارکاری استان تصمیمات ویژه ای گرفته می ...

۱۰۰کیلومتر از جاده های شرق گلستان آسفالت می شود...

هفته پایانی مسابقات قهرمانی اسبدوانی کورس پاییزه آق قلا برگزار شد...

مسئولان برای کاهش قیمت ها تلاش کنند

شهروند،خبرنگار

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا