امامان مساجد در آلمان 300x196 - آموزش امامان مساجد در آلمان آغاز شده استترکمن نیوز: اتحادیه ترکی ـ اسلامی دیتیب، مرکز جدیدی را برای آموزش امامان و واعظان مساجد در شهر «آیفل داهلم» آلمان برپا و آموزش آنان را آغاز کرده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، مسئولان اتحادیه ترکی ـ اسلامی دیتیب تصمیم گرفته‌اند دوره‌هایی را برای آموزش روحانیون اسلامی در آلمان برگزار کنند. این اتحادیه که بزرگترین انجمن اسلامی در آلمان محسوب می‌شود، در سال‌های اخیر به دلیل آموزش امامان در ترکیه مورد انتقاد قرار گرفته است. با این وجود، آموزش امامان در آلمان می‌تواند قدم بزرگی برای حل مشکلات باشد.

در چند روز گذشته، اتحادیه ترکی ـ اسلامی دیتیب، مرکز جدیدی را برای آموزش امامان و واعظان مساجد در شهر «آیفل داهلم» آلمان برپا کرده است. در نخستین دوره این مرکز ۲۲ شرکت‌‌کننده حضور دارند.

کاظم ترکمن، رئیس اتحادیه ترکی ـ اسلامی دیتیب در این باره گفت: در مرحله اول قرار است، ۲۲ جوانی که بیشتر در رشته الهیات در ترکیه تحصیل کرده‌اند، در یک دوره آموزشی دو ساله در آلمان شرکت کنند. این دوره آموزشی شامل درس‌های عملی و نظری می‌شود. ما فکر می‌کنیم این دوره‌ها می‌تواند آغاز خوبی برای آموزش امامان در آلمان باشد و باید ادامه یابد.

او این اقدام را موجب رشد تاریخی دیتیب دانست و همچنین برگزاری این دوره‌ها را برای کشور آلمان مفید برشمرد. حال سؤال این است آیا این اتحادیه با وجود هزار مسجد در سراسر آلمان، می‌تواند دوباره اعتماد سیاستمداران و شهروندان آلمانی را کسب کند؟

اتحادیه ترکی ـ اسلامی دیتیب همواره به خاطر نزدیکی با دولت ترکیه مورد انتقاد بوده است. برخی سیاستمداران آلمانی معتقدند که این اتحادیه در جریان کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در ترکیه، علیه مخالفان رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه، خبرچینی و پرونده‌سازی کرده است.

دولت‌ فدرال و دولت‌های ایالتی در سال‌های اخیر، خواستار جدایی دیتیب از ترکیه شده‌اند. این در حالی است که اتحادیه ترکی ـ اسلامی دیتیب با نظارت مستقیم وزارت امور دینی ترکیه (دیانت) فعالیت می‌کند و مسئولان دیتیب تاکنون دوره‌ای برای آموزش امامان در آلمان برگزار نکرده بودند. در این سال‌ها، واعظان مسلمان از ترکیه به آلمان می‌آمدند.

به گفته مسئولان دیتیب از میان ۱۱۰۰ امام جماعتی که در مساجد این اتحادیه در آلمان کار می‌کنند، ۱۱۰ نفر به خوبی به زبان آلمانی تسلط دارند. همچنین قرار است که به تدریج، امامانی که در آلمان آموزش داده می‌شوند نیز به مساجد اضافه ‌شوند. هزینه این دوره‌های آموزشی از سوی دیتیب تأمین می‌شود.

اکنون منتقدان دیتیب امیدوار هستند که با تربیت واعظان مسلمان در آلمان، آنها از نفوذ و سیطره دولت ترکیه بیرون بیایند.

مارکوس کربر، معاون وزارت کشور آلمان از ابتکار تازه دیتیب استقبال کرد و به رسانه‌ها گفت: «هرچند اتحادیه دیتیب تازه قدم‌های ابتدایی را برداشته، اما این اقدام بسیار مهم است. با این اقدام، دیگر نیازی به ورود امامان از ترکیه به آلمان نیست.»

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۳

۲۵ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

67919

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک