تازه‌ترین شنیده‌های انتخاباتی

آماده‌باش لیدرهاتورکمن نیوز ورود تلگرام، موبوگرام، واتساپ و دیگر امکانات اطلاع رسانی فضای مجازی به داخل زندگی مردم دقیقا از انتخابات دوره دهم شروع شده و به سرعت در بطن مردم جایی گرفت. طی دهه شصت شمسی داشتن تلفن ثابت برای اکثر ساکنین شهرهای مرزی این استان {گلستان} یک آروزی کمتر دست نیافتنی بود و کودکان دیروزی دیدن کارتون های تلویزیون را آخر خواسته هایشان می پنداشتند، اما سی سال بعد و در آستانه آغاز سال ۱۴۰۰ ابهت تلفن ثابت تقریبا از بین رفته و فضای مجازی در کنار شبکه های ماهواره دست به دست هم داده اند تا بیشترین تاثیر را در شیوه زندگی نوین انسان ها بگذارند.

در دهه هشتاد زمانی که اسم موبایل به گوش رسید اقشار متوسط و رو به پایین، این فنالوری را متعلق به اشخاص ثروتمند دانسته و همراه داشتن آن درمراسمات  فامیلی و مناسبتی را یک فوق کلاس برای خود تصور می کردند. درآن ایام ثبت نام برای خرید سیم کارت در صدراخبار رسانه ها قرار داشت و امکانات محدود تلفن ثابت آنچنان که باید و شاید مشترکین شرکت مخابرات را قانع نمی کرد.

چند سال بعد و در میانه دهه هشتاد موبایل به صورت همگانی  درآمده بود و امکان ارسال پیامک باعث شد تا نامه نگاری سنتی به طورکامل از زندگی مردم حذف شود. امکان بسیار به صرفه ای که شرایط  مکالمه طولانی برای مخاطبین جوان خود از انتهای شب تا اول  صبح را نیز با اندک هزینه فراهم می کرد.

تلگرام که به میدان آمد تلفن های همراه ساده هم دیگر چندان چنگی به دل نمی زدند. ارتباط گیری از طریق تلگرام درمقایسه با پیامک، جذاب و به صرفه می نمود و با فراهم شدن امکان ارتباط تصویری گل و سبزه با هم آراسته شدند.تحت این شرایط  برخی ها دوران تبلیغات از طریق نشریات کاغذی را تمام شده تلقی می کنند، اما خواهیم دید که با اعلام اسامی تایید صلاحیت کاندیداها، سیلی از سفارشات متوجه چاپخانه ها و انتشاراتی ها شده و اگرکاندیدایی دیر بجنبد چه بسا ازاین غافله عقب خواهد ماند.

۱- در نتیجه انجام برخی تبلیغات غیر متعارف در حوزه غرب استان، یکی دو تن از ثبت نام کنندگان با اخطارمراجع ذی صلاح مواجه شده اند.

۲- گمانه زنی ها درخصوص رد صلاحیت برخی داوطلبین به صحبت روز فعالان و نظریه پردازان تبدیل شده است. فعالان انتخاباتی می گویند اندکی پس از اعلام اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده، پیرامون همکاری با آنها براساس معیارهای تعیین شده تصمیم گیری خواهند نمود.

۳- سعید یلقی محتمل ترین فینالیست این دوره از انتخابات، نشستی خصوصی  را با فعالین سیاسی آق قلا در محله ایثار برگزار کرده است. دراین نشست که اکثرا چهره های جوان و نام آشنا حضور داشتند، یلقی درباره نحوه پیگیری مشکلات درمجلس و قانون گذاری و همچنین مشکلات اساسی منطقه از جمله جاده های ارتباطی، موضوع آب شرب، صنعت کشاورزی، مشکلات اقتصادی و توسعه نامتوازن منطقه به ایراد سخن پرداخته است.

۴- فعالان آق قلایی عدم بازتاب نشست های هم اندیشی کاندیداها در فضای را به باد انتقاد گرفته و می گویند بیشتر داوطلبین این حوزه به دلیل  واهمه از رد صلاحیت شدن ترجیح می دهند چندان در فضای مجازی دیده نشوند. یک فعال قدیمی در اینباره می گوید: این  واهمه در آینده به ضرر کاندیداهای چراغ خاموش  تمام خواهد شد.

۵- جمشید صحنه فعال صاحب نظر، جمله ” من حقوقدان هستم” فرهاد توماچ را به چالش کشیده و می گوید: حقوق دان بودن گره ای از مشکلات مردم را باز نمی کند. تجربه ی بدی از حقوقدان ها داریم، چون آنها راه های دور زدن حقوق مردم را هم بلد هستند و می دانند که چطور می توان به قانون  تبصره و ماده اضافه کرد.

دراین حال جلسه خبر می رسد که جلسه اخیر توماچ در منزل داریوش حسن قاسمی با استقبال علاقمندان جوان مواجه شده است.

۶- ورود عبدالرحیم سن سبلی به جمع داوطلبین از حوزه مرکزی استقبال طرفداران وی را به دنبال داشت. سن سبلی که از سالیان گذشته درعرصه انتخابات فعالیت مستمر دارد، از جمله کاندیداهایی است که مشکلات حوزه را از نزدیک می شناسد. فعالان بر این باور هستند که سن سبلی تاید صلاحیت خواهد شد.

۷- جلسه ائتلاف نیروهای انقلابی موسوم به “شانا” که طی  بعد از ظهر دیروز به میزبانی حمید گوگلانی در بندرترکمن برگزار شد با استقبال بسیار سرد کاندیداهای مدعو روبرو شده و گفته می شود که  فقط یک کاندیدا درآن نشست حاضر بوده است!!

۸- عبدالقیوم شکاری در بدو ورود به میدان بر سرعت فعالیت هایش افزوده و شبی نیست که در یکی از شهرها و روستاها نشست هم نشینی نداشته باشد. شکاری در نشست هایش با مردم ضمن اشاره به مشکلات حوزه، بیکاری را ریشه غالب ناهنجاری های اجتماعی معرفی می کند.

وی همچنین به شائبه ورود به انتخابات به نفع یک کاندیدای نام آشنا را تکذیب کرده و گفته است که در صورت تایید صلاحیت، تا پایان در صحنه حضور داشته و هیچ برنامه ای برای کناره گیری به نفع یک کاندیدای خاص ندارد. شکاری طرح این مسئله را ادامه بد اخلاقی های آشنا قلمداد کرده است.

۹- صاحب نظران اجتماعی ترکمن زبان درغرب گلستان لیستی را تهیه کرده و درآن شانس کاندیداهای احتمالی کردکوی و بندرگز را به بررسی گذاشته اند. نتیجه این بررسی طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.

۱۰- فعالان انتخاباتی از یوسف بسنجیده بعنوان شاخص اصلاح طلبان یاد می کنند. این کاندیدای کهنه کار اخیرا در سیمین شهر، خواجه لر، قره تپه، بصیرآباد، قره کیله، قرنجیک، کمیش تپه، بندرترکمن و…نشست خانگی ترتیب داده و انعکاس برنامه هایش در فضای مجازی کاملا ملموس می باشد. تعدادی از لیدرهای شناخته شده از جمله جلال جوده ای و دوستانش در تیم بسنجیده  حاضر بوده و وی را در نشست هایش همراهی می کنند.

بسنجیده اشتغال جوان را مهمترین دغدغه کاری خود معرفی کرده است.

۱۱- دیدار دو کاندیدای شاخص گمیشانی  در راستای وحدت و همدلی میان دو داوطلب چندان به مذاق هواداران یکی از داوطلبین قدیمی خوش نیامده و آنها همچنان بر سر حقانیت کاندیدای خود در رفتن به مجلس از طریق ایجاد تنش و انتشار مطالب هدفمند در فضای مجازی، پافشاری می ورزند. فعالان پبش بینی می کنند که در ادامه تنش میان آنها با هواداران سایر کاندیداها بیشتر خواهد شد.

۱۲- سید جواد حجازی نشست خود را با تعدادی از لیدرهای فعال و جوان از شهرهای مختلف حوزه غرب ترتیب داده است. در لیست حجازی که از ماه رمضان گذشته فعالیت هایش را استارت زده است، اسامی تعدادی زیادی از چهره ها دیده می شود که به وی اعلام همکاری کرده اند. هواداران این کاندیدای خوش اخلاق اقبال خود در بندرگز را بالاتر از کاندیدای رقیب می دانند.

۱۳- عبدالعزیز راشد (کلته) از ابتدای اعلام حضور درکارزار انتخابات، برنامه برگزاری نشست هایش را تداوم بخشیده و جزو یکی از چهار کاندیدایی است که به صورت منظم نشست هم نشینی ترتیب می دهد. نیروهای اتاق فکراین داوطلب خوش ذوق و مردمی نسبت به آینده انتخابات امیدواربوده و هر روز برمحتوای برنامه هایشان می افزایند. پیش بینی می شود پس ازاعلام اسامی تایید شدگان اخبار فعالیت های این کاندیدا با جدیت بیشتری درفضای مجازی منتشر شود.

۱۴- کاندیداهای شاخص حوزه گنبد کمی  پیش از اعلام تایید صلاحیت ها در برگزاری همایش های مردمی با یکدیگر کورس بسته اند. بر اساس گزارش های رسیده برخی نشست ها از حد متعارف خانگی خارج شده و در فضای بیرونی ادامه یافته است. یک فعال گنبدی می گوید با این رویه ، اخطار به تعدادی از کاندیداها اجتناب ناپذیر خواهد بود. همزمان اصحاب رسانه نیز نشستی صمیمی را با حاج نورجان آق سخنگوی یاش اولی ها ترتیب داده اند.

۱۵- کمیته روستایی یاش اولی های گنبد متشکل از عاشور رئوفی و آنا محمد بیات فعالیت شان را برای عضو گیری ۴۰۰ نفر از میان ششصد عضو این گروه را استارت زده اند. کاکا لاچین مسئول کمیته شهری نیز ماموریت دارد تا ۲۰۰ عضو باقیمانده را معرفی نماید.

۱۶- یک عضو قدیمی یاش اولی های گنبد می گوید: پس از اعلام نهایی اسامی تایید شدگان یازدهمین دوره انتخابات مجلس، حدود ۳۴ عضو کمیته تخصصی گروه یاش اولی ها ازمیان کمیته های شهری و روستایی به اضافه مسئولین کمیته های شهری و روستایی دعوت شده و در خصوص شیوه انتخاب کاندیدای اصلح تصمیم گیری خواهد شد. برخی فعالان اعتقاد دارند کمیته تخصصی یاش اولی ها می بایست از افراد شناخته شده و کاملا بی طرف جهت معرفی کاندیدای اصلح استفاده نمایند.

 

گزارش از: طاهر جانی

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۲۶

۱۱ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

66888

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک