داعش 300x180 - آماده‌باش ارتش فیلیپین در پی کشته‌شدن سرکرده داعشتورکمن نیوز ارتش فیلیپین در پی انتتشار اخباری مبنی کشته‌شدن «ابوبکر البغدادی»، رهبر گروه تروریستی داعش، از بیم انجام حملات انتقامجویانه از سوی پیروان وی، به حالت آماده‌باش درآمد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   از بخش عربی خبرگزاری «آناتولی»، ارتش فیلیپین در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای ارتش برای خنثی کردن هرگونه حمله از سوی پیروان البغدادی، در خطوط مقدم در حالت آماده‌باش قرار دارند.

در سال ۲۰۱۷ میلادی، به دنبال درگیری‌هایی که در شهر «ماراوی» فیلیپن میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان «مائوته» وابسته به داعش رخ داده بود، مقامات فیلیپینی در جزیره مسلمان‌نشین میندانائو حالت اضطراری اعلام کردند.

در ۲۲ فوریه گذشته (سوم اسفند ۹۷)، «مراد ابراهیم» رئیس جبهه آزادیبخش اسلامی «مورو» به‌عنوان نخست‌وزیر موقت منطقه بانگسامورو (منطقه‌ای که در جنوب فیلیپین برای مسلمانان ایجاد شده بود) سوگند یاد کرد.

در یک همه‌پرسی ملی در فیلیپین که طی دومرحله در ماه‌های ژانویه و فوریه گذشته برای تصویب قانون بانگسامورو برگزار شد، یک میلیون و ۵۴۰ هزار و ۱۷ نفر از تعداد کل یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، به این قانون رأی «آری» دادند. به موجب این قانون، مسلمانان مورو به استقلال و آزادی عمل ویژه‌ای دست می‌یابند.

قرار است جبهه آزادیبخش مورو به تدریج همزمان با اجرای توافقنامه استقلال این حزب، سلاح‌های خود را تحویل دهد تا در سال ۲۰۲۲ میلادی به یک حزب سیاسی مطابق با قانون احزاب در این کشور تبدیل شود.

جبهه آزادیبخش مورو که مرکز آن در منطقه مسلمان‌نشین «بانگسا مورو» است، یک گروه اسلامی و آزادی‌خواه است که بر اساس حفظ ارزش‌های اسلام در جنوب شرقی آسیا و مجمع‌الجزایر فیلیپین به وجود آمده است. 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۴۶

۰۷ آبان ۱۳۹۸

کد خبر :

64059

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک