آغاز عملیات احداث زیرساخت شهرک شیلاتی کوموش دفهترکمن نیوز:  مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی سازمان جهادکشاورزی گلستان از آغاز عملیات احداث زیر ساخت‌های شهرک شیلاتی گمیشان از محل اعتبار سفر هیات دولت به استان با ایجاد ۲ کیلومتر کانال انتقال آب از دریای خزر خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   نعمت الله کفشگیری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: در مرحله اول اجرای این طرح، ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که ۱۵۰ میلیارد ریال آن از محل اعتبار سال ۹۸ است.

به گفته وی زیرساخت های شهرک شیلاتی گمیشان در مدت ۵ سال ساخته شده و به ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.

جواز تاسیس شهرک ۶ هزار و ۶۰۰ هکتاری شیلات گمیشان برای جذب سرمایه گذار پرورش میگو اواخر سال ۹۷ صادر شد.

اجرای طرح مزبور از محل مصوبات سفر دولت تدبیر و امید به گلستان است که بر اساس آن در ۶ هزار هکتار، مزرعه پرورش میگو و مابقی مجتمع ماهیان خاویاری ایجاد می شود.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی سازمان جهادکشاورزی گلستان به اهمیت اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: این شهرک در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت پرورش آبزیان در گلستان راه اندازی می شود که با بهره برداری از آن، علاوه بر تولید سالانه ۱۳ هزار تن میگو، برای ۳ هزار و ۴۴۴ نفر شغل ایجاد خواهد شد.

طبق گزارش مسوولان دستگاه های مرتبط، در گمیشان به لحاظ وجود اقلیم مناسب، شوری خاک و دسترسی به آب دریای خزر، ظرفیت پرورش میگو در سطح بیش از ۳۰ هزار هکتار وجود داردکه اکنون در کمتر از هزار هکتار و با ایجاد مجتمع، پرورش این آبزی عملیاتی شده است.

گلستان در سال های اخیر با توجه ویژه مسوولان آن به توسعه آبزی پروری به یکی از استان های برتر پرورش میگو در کشور تبدیل شده که فراهم آوردن مقدمات لازم برای تکمیل چرخه تولید، علاوه بر خودکفایی در این حوزه، میزان برداشت این آبزی را افزایش خواهد داد.

فصل پرورش میگو در گمیشان از اردیبهشت آغاز و برداشت این گونه از اوایل مهر تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۱

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

73674

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک