آغاز ساخت بوستان دکتر بسکی در گنبدکاووستورکمن نیوز: عملیات اجرایی احداث بوستان دکتر ‘غلامعلی بسکی’ که در نزد علاقه مندان به محیط زیست به ‘پدر طبیعت ایران‘ مشهور است، با مشارکت خانواده این دوستدار طبیعت در شهر گنبدکاووس آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از ایرنا، در مراسم آغاز عملیات اجرایی این بوستان که روز دوشنبه برگزار شد، شهردار گنبدکاووس گفت: بوستان دکتر بسکی در زمینی به مساحت ۱۷هزار و ۵۰۰ مترمربع و با پیش بینی اعتبار ۳۰ میلیارد ریال توسط خانواده او ظرف دو سال احداث خواهد شد.
منصور طعنه گنبدی افزود: ساخت این بوستان که ۲۵۰۰ مترمربع ساختمان فرهنگی نیز در حاشیه آن درحال احداث است، به پاس زحمات دکتر بسکی برای پاسداشت محیط زیست و طبیعت، به نام این شخصیت فاخر نامگذاری می شود.
وی اضافه کرد: قرار است در این بوستان برای نخستین بار در استان گلستان و کشور، گونه درختان هیرکانی غرس شود که گامی برای احیا و توسعه این گونه جنگلی در منطقه است.
طعنه گنبدی گفت: بوستان دکتر بسکی دومین بوستان مشارکتی شهرداری گنبدکاووس است که با مشارکت بخش خصوصی احداث می شود و حضور مردم در چنین اقداماتی به توسعه فضای سبز شهری کمک می کند.
فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در این مراسم با تجلیل از زحمات دکتر بسکی در پاسداشت محیط زیست و طبیعت، احداث این بوستان را گامی مهم و ارزشمند در نشر فرهنگ احترام به محیط زیست که مورد تاکید پدر طبیعت ایران نیز هست، دانست.
عبدالقدیر کریمی از شهرداری و شورای اسلامی گنبدکاووس برای در اختیار قراردادن زمین برای احداث بوستان دکتر بسکی قدردانی کرد و آن را اقدام بسیار ارزشمند و نیز مقدمه ای برای تبدیل این شهر به شهر طبیعت دانست.
دکتر غلامعلی بسکی معروف به پدر طبیعت و محیط زیست ایران متولد بهمن ماه سال ۱۳۱۰ در سبزوار بوده و یکی از هواداران برجسته محیط زیست و گیاه خواری است.
وی پس از اتمام دوره متوسطه قدیم در رشته طب دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته و ادامه تحصیل داد و در سال ۱۳۴۵ در رشته جراحی زنان از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد و بیمارستانی را در شهر گنبدکاووس تاسیس نمود.
دکتر بسکی در سال ۱۳۳۱ ازدواج کرد و اکنون چهار فرزند و ۶ نوه دارد؛ پدر طبیعت ایران در سال ۱۳۴۹ سکونت در شهر را رها و در جنگل گلستان اقامت نمود و زندگی خود را وقف دفاع از محیط زیست و تبلیغ گیاه خواری کرد.
او در چند دهه اخیر فعالیت های گسترده ای در زمینه حفاظت از طبیعت و محیط زیست انجام داد و چند سال پیش نیز بنیاد جهانی دکتر بسکی را با عنوان مکتب حرمت حیات با هدف حفظ محیط زیست راه اندازی کرد.
وی تاکنون بسیاری از اموال خود را صرف امور خیریه کرده که تاسیس بیمارستان و زایشگاه دکتر بسکی، تاسیس مدرسه تیزهوشان و نیز خانه ریاضی استان گلستان و سرای گاندی (تیزهوشان فقیر در روستاها) و وقف ۶ باب منزل مسکونی در مشهد از آن جمله است.
این پزشک حاذق و طرفدار محیط زیست در اواخر مهرماه ۱۳۹۲ دچار سکته خفیف مغزی شد و هم اکنون در بستر بیماری به سر می برد و قادر به تکلم نیست.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۸

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

53418

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک