سعادتلی تورکمن صحرانینگ یاوار تویی

ازدواج آسان 8 زوج در گنبدکاووس 3 300x209 - آغاز زندگی 8 زوج ترکمن با برگزاری آداب و رسوم سنتی+گزارش تصویریاخبار فرهنگی – تورکمن نیوز در اولین روز ربیع الاول برابر با ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۷ هشت (۸) زوج جوان زندگی مشترک خودشان را با برگزاری آداب و رسوم دیرینه قوم بزرگ ترکمن در قلب صحرا جاودان ساختند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  مردم ترکمن از اقوام بسیار کهن سرزمین بزرگ ایران محسوب می شوند که دارای تاریخ و فرهنگ بسیار عمیق و بزرگ هستند.

ترکمن ها با توجه به تاریخ کهن خود دارای رسوم و آیین پر راز و رمز مختلفی هستند که با توجه به محیط جغرافیایی و طوایف ترکمن ها تفاوت های اندکی در آنها به چشم می خورد اما مهم ترین نمادهای ترکمن در تمامی مراسم سنتی آنان به چشم میخورد: اسب، دوتار (تامدیرا) و فرش ترکمن است که جملگی مدنیت و هویت ترکمن ها محسوب می شوند.

یکی از آیین قدیمی ترکمن ها که از عمق اعتقادات دینی و سنت پیامبر نشأت میگیرد، کمک به ازدواج جوانان قوم توسط خیرین و بزرگان طوایف است که اصطلاحا به آن “یاوار تویی” می گویند.

پیغمبر قلی سعادت نژاد یکی از خیرین سرشناس ترکمن صحرا محسوب می شود که همه اورا به نام “پیخی حاجی” میشناسند و همواره در فصل درو و اعیاد مختلف خانواده های بیشماری را تحت حمایت و پوشش خیریه خود قرار می دهد و هر سال تعدادی جوان را با ازدواج و مراسم سنتی ترکمنی به خانه بخت میفرستد.

پیخی حاجی در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: تنها قصد او از برگزاری این مراسم بزرگ ازدواج این است تا بتواند به خانواده های مستضعف و جوانان که نمیتوانند از عهده مخارج عروسی خود برآیند کمکی باشد تا سروسامان بگیرند.

وی تاکید کرد: بزرگترین آرزوی او این است؛ روزی بتواند بیش از ۸۰ و یا ۱۸۰ زوج را به وصال برساند و بتواند برایشان برای اجرای سنت بزرگ پیامبر یاری رساند.

سعادت نژاد افزود: این آیین از ایام دور بین ترکمن ها مرسوم بوده و به آن “یاوار توی” می گویند و این مختص ازدواج نمیشود و ترکمن ها از قدیم برای مسائل و مشکلات مردم خود مراسم یاوار و کمک دست جمعی داشته اند مثل ساخت مسکن، کاشت و برداشت محصول و دیگر مسائلی که نیاز به همیاری و تعاون جمعی داشته است.

مسابقه سوارکاری در بخشی از مراسم ازدواج 8 زوج ترکمن

بر اساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز: امروزه از این نوع مراسم در گوشه و کنار کشور به نام آیین ازدواج آسان به چشم میخورد که تعدادی جوان را با تهیه جهیزیه توسط خیرین به عقد و ازدواج هم میرسانند.

اجرای موسیقی فولکلوریک و سنتی ترکمن (دوتار نوازی) اجرای موسیقی توسط باغشی ها از سراسر ترکمن صحرا، برگزاری مسابقات کشتی سنتی (گورش)، مسابقات سوارکاری، آیین ذکر خنجر، لاله سرایی دختران، بازی آی ترک – گون ترک، عروس کشان با شتر (کوجبه)، پخت غذاها و شیرینی های محلی ترکمنی از مهم ترین مراسم و زینت بخش اینگونه عروسی های سنتی ترکمن ها محسوب می شوند.

گزارش از : یاشار نیازی

 

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۱۳

۲۰ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

39897

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک