آغاز به کار نخستین فروشگاه صنعت زنبورداری در گرگانکشاورزی و دامپروری- ترکمن نیوز- آغاز به کار نخستین فروشگاه صنعت زنبورداری در گرگان و رونمایی از نشان تایید کیفیت عسل در گلستان طی هفته دولت، زنبورداران این استان را در مسیر برندسازی این ماده غذایی قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، آب و هوای مناسب، عرصه های جنگلی و کوهستانی، وجود ۶۵۰ هزار هکتار کشتزار محصولات مختلف و باغ های میوه و گل و گیاهان دارویی از جمله ظرفیت های گلستان برای استقرار کندوهای زنبور عسل در نقاط مختلف این استان محسوب می شود.
استان گلستان با داشتن هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم آب و هوایی دنیا یکی از مناطق مستعد سرمایه گذاری در پرورش زنبورعسل در کشور است و صنعت زنبورداری دراین خطه می تواند در خدمت توسعه استان قرار گیرد.
طبق آمارگیری اواخر سال ۹۶ در گلستان سه هزار و ۳۸ پرورش دهنده زنبورعسل فعال هستند که ۱۳۹ هزار و ۹۸۱ کلنی در اختیار دارند و از این مقدار ۱۳۸هزار و ۳۶ کلنی به صورت مدرن است.
همچنین کارشناسان حوزه پرورش زنبورعسل استان گلستان معتقدند: استقرار کندوها در حاشیه زمین های زیر کشت دانه های روغنی همچون پنبه، کلزا و آفتابگردان و باغ های گیلاس و سیب در مناطق کوهستانی و باغات و عرصه های پرورش گل وگیاهان زینتی در استان می تواند به راندمان و کیفیت محصول و در تامین معیشت خانواده های روستایی کمک کند.
رییس اداره زنبورداری جهاد کشاورزی گلستان گفت: آغاز به کار فروشگاه صنعت زنبورداری در گرگان در راستای حمایت برای توسعه این صنعت در استان و برندسازی برای عسل تولیدی این خطه در آتی است.
غلامعلی هلاکو افزود: این فروشگاه توسط بخش خصوصی اداره می شود و پیشتر دو شعبه در تهران و یک شعبه در تبریز نیز راه اندازی شده است.
وی گفت: عسل عرضه شده در این فروشگاه ها استانداردهای لازم را رعایت کرده و مورد تایید جهادکشاورزی است.
در شهر گرگان مرکز گلستان ۱۵ تا ۲۰ فروشگاه سنتی فروش عسل نیز فعالیت دارد.
به گفته وی امسال در گلستان یکهزار و ۶۰۰ تن عسل برداشت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود پنج درصد افزایش دارد.
هلاکو افزود: افزایش کشتزارهای دانه روغنی کلزا، توسعه دانش فنی زنبورداران با برگزاری دوره های آموزشی و استفاده از کلنی های مدرن از دلایل افزایش تولید عسل در گلستان بود.
وی افزود: گرگان بالاترین میزان پرورش زنبور و تولید عسل استان را با ۲۱ درصد دارد و رامیان و علی آباد در رده های بعدی هستند.
او ادامه داد که هم اینک پرورش زنبور عسل و زنبورداری حرفه ای سنتی و خرد بوده که باید زنجیره تولید و عرضه تولیدات این صنعت تکمیل و رونق یابد.
به گفته هلاکو، علاوه بر رویکرد مثبت برای توسعه زنبورداری و پرورش زنبور عسل و فراهم کردن زمینه تقویت این صنعت، باید صنایع تبدیلی درحوزه پرورش و تولیدعسل در استان توسعه یابد.
طبق آمارها، صنایع تبدیلی حوزه زنبورداری گلستان به ۱۰ کارگاه کندوسازی، ۴ کارگاه بسته بندی و یک کارگاه تولید عاج موم محدود است.
وی، ارایه وام ارزان قیمت به فعالان صنعت زنبورداری و رفع شکلات آنها و ایجاد صنایع تبدیلی را ضروری دانست.
گفته می شود سالانه سرانه مصرف عسل در میان ساکنان گلستان ۹۰۰ گرم است بخشی از نیاز استان از سایر استان های کشور تامین می شود.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: irna.ir

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۳۷

۱۱ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

34452

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک