«آستانه» در آستانه الحاق به کریدور تجاری ترکمنستان-ازبکستان-ایران-عماناخبار بین الملل– ترکمن نیوز- دولت قزاقستان پیوستن به کریدور ترکمنستانازبکستانایران– عمان موسوم به «توافق عشق آباد» را نهایی و اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  کابینه قزاقستان تصمیم پیوستن این کشور به پروژه ایجاد کریدور تجاری بین ایران، ترکمنستان، ازبکستان و عمان را اتخاذ کرد.
در پیام دولت قزاقستان آمده است: «آستانه» پیوستن به پروژه حمل ونقلی بین المللی بین ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان موسوم به «توافق عشق آباد» را نهایی کرده و وزارت امور خارجه قزاقستان باید درخواست مرتبط را به دولت ترکمنستان به عنوان اپراتور این پروژه ارسال کند.
اجرای این پروژه مسیرهای حمل ونقلی قزاقستان از جمله کریدور شمال- جنوب، خطوط راه آهن ترانس آسیایی و ظرفیت جمهوری قزاقستان را توسعه می دهد. دسترسی مستقیم به بندرهای خلیج فارس برای «آستانه» اهمیت قابل توجهی دارد.
همچنین دستور مذکور دولت قزاقستان در مباحث عمومی برای تبادل نظر و بررسی بیشتر تا تاریخ ۱۸ اوریل سال آتی قرار خواهد داشت.
«توافق عشق آباد» یک برنامه با حضور ایران، ترکمنستان، عمان و ازبکستان با هدف ایجاد کریدور حمل ونقلی برای جابه جایی کالا و مسافر بدون توقف از آسیای مرکزی تا خلیج فارس و دریای عمان است.
علاوه بر این طرفین برای کاهش مدت حمل ونقل محصولات، کاهش هزینه ها، تقویت امنیت، تسهیل کارهای اداری و غیره تلاش می کنند.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnew

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۶

۲۴ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

40204

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک