آزمایشگاه‌های دانشگاه گنبدکاووس با اعتبار 10 میلیارد ریال تجهیز شدنددانشگاه-ترکمن نیوز-  رئیس دانشگاه گنبدکاووس با اشاره به اینکه توسعه تجهیزات آزمایشگاهی یکی از میانبرهای توسعه علمی و پژوهشی است، گفت: آزمایشگاه‌های دانشگاه گنبدکاووس با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال تجهیز شدند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ شهرستان گنبدکاووس به عنوان یکی از تاثیرگذارترین شهرستان‌های استان گلستان در معادلات مختلف استانی و حتی ملی همواره در جایگاه شهرستان محوری شرق استان گلستان توانسته در حوزه‌های مختلف نقش خود را در پیشرفت و توسعه ایفا کند.

دانشگاه گنبدکاووس در میان ۹ مرکز آموزش عالی این شهرستان تنها دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی است که به عنوان تنها دانشگاه دولتی شرق استان به نوعی امید مردم در حوزه علم، دانش و فناوری در این منطقه نیز به شمار می‌رود.

این دانشگاه که در سال ۱۳۶۲ با عنوان آموزشکده تاسیس و مراتب پیشرفت را به عنوان دانشکده، مجتمع آموزش عالی و دانشگاه طی کرده است امروز به عنوان قطب بزرگ علمی در استان گلستان در مقاطع مختلف تحصیلی برای همه شناخته شده است و از شهریور ماه سال جاری و پس از تغییرات در مدیریت و تزریق نیروی جوانی به نظر می‌رسد تکاپوی شکل گرفته در دانشگاه با شتاب بیشتری این مرکز آموزش عالی را به سمت اهداف متعالی حوزه علم و فناوری رهنمون خواهد کرد.

از این رو و پس از حدود پنج ماه مسوولیت «ابوالفضل طهماسبی» به عنوان رئیس دانشگاه گنبدکاووس گفت و گویی با وی صورت داده‌ایم پیرامون نگاه‌های مدیریتی و برنامه‌های وی در این دانشگاه که مشروح این گفت و گو را در ادامه مشاهده می‌کنید:

مهم‌ترین محورهای مدیریتی شما در دانشگاه گنبدکاووس چیست؟

طهماسبی: بنده در روز معارفه که با حضور مدیران ارشد شهرستانی برگزار شد گفتم که دو محور اصلی مدیریت من شفافیت و عدالت است و چون وامدار هیچ شخص و گروهی نبوده‌ام با تمرکز بر مولفه شایستگی در هر زمینه‌ای تصمیم خواهم گرفت.

یکی دیگر از محورهای مهم مدیریتی بنده نگاه مثبت و اثربخش به نیروی انسانی به عنوان یکی از پایه‌های تعالی و رشد مجموعه و نه یک نیروی کار صرف است، زیرا معتقد هستیم هر مجموعه‌ای برای پیشرفت و رسیدن به اهداف خود نیازمند نیروی انسانی است که مورد تکریم قرار گرفته و متناسب با توانمندی در جایگاه مناسبی گماشته شده و نهایتا نیازهای مادی و به ویژه معنوی و روحی او در حد توان و مطابق با قانون تامین شود.

* راه‌اندازی شورای مدیریت فضای سبز برای نخستین بار

چه ابتکاراتی را در فضای مدیریتی و اجرایی با خود برای دانشگاه به ارمغان آوردید؟

طهماسبی: راه‌اندازی شورای مدیریت سبز در دانشگاه با اهداف امکان سنجی کشت گیاهان دارویی، استفاده بهینه از زمین‌ها و مزارع بلا تکلیف و افزایش درآمد از این مزارع، استفاده از اتوبوس‌های اسقاطی به عنوان محل کشت قارچ و ایجاد اشتغال و درآمد برای دانشجویان، سامانه‌ای کردن درخواست وسیله نقلیه و درخواست‌های اداری، برگزاری مراسم تجلیل از ممتازان و فرزندان ممتاز همکاران، تشکیل کارگروه اصلاح ساختار اداری و رتبه‌بندی همکاران از جمله مواردی است که برای نخستین بار در دانشگاه گنبدکاووس پس از حضور بنده رخ داد که البته حاصل تلاش، پیگیری و همت همکارانم بوده است.

اقدامات دوره مدیریتی شما در حوزه عمرانی چه مواردی بوده است؟

طهماسبی: در این حوزه در چند بخش می‌توان اقدامات را دسته‌بندی کرد که در بخش ساختمان مرکزی احداث آبدارخانه جدید با اعتبار ۱۴۰ میلیون ریال، تعمیر راه پله، سرویس‌های بهداشتی اساتید و دانشجویان، انبار و آشپزخانه با اعتبار ۹۳۵ میلیون ریال و همچنین ایجاد دو کلاس جدید و تجهیز اتاق آموزش فضای مجازی و سقف کاذب در مدیریت کتابخانه با اعتبار ۱۹۰ میلیون ریال از جمله مهم‌ترین اقدامات بوده است.

در دانشکده علوم پایه نیز ایجاد مسیر دسترسی به مسجد با اعتبار ۳۵۰ میلیون ریال، گازکشی و راه‌اندازی موتورخانه دانشکده با اعتبار بالغ بر یک میلیارد ریال و همچنین نصب حفاظ پنجره و سنگ نمای ساختمان با اعتبار یک میلیارد و ۷۰ میلیون ریال از جمله اقدامات عمرانی ما در این بخش بوده است.

در دانشکده علوم انسانی نیز در این مدت کوتاه انجام ایزوگام بام، ایجاد عایق اتاق اساتید، سقف کاذب سرویس بهداشتی و رنگ آمیزی ستون‌های داخلی در کنار ایجاد ۱۸ حلقه چاه جذبی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون ریال در کنار احداث اتاق اساتید به تعداد ۱۱ اتاق با اعتبار ۴۶۰ میلیون ریال مجموع اقدامات ما بوده است.

ایجاد زمین والیبال ساحلی و ترمیم زمین فوتبال با اعتبار ۲۷۰ میلیون ریال و همچنین اخذ مصوبه و اعتبار ملی ۲۴۰ میلیون تومانی برای ایجاد چمن مصنوعی در کنار ایجاد سایت نگهبانی و پایه منبع آب و همچنین رنگ آمیزی خوایگاه مجموعه با اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اقدامات عمرانی در بخش خوابگاه برادران بوده است.

پروژه‌های در حال ساخت دانشگاه نیز سلف سرویس مرکزی با اعتبار ۱۷ میلیارد ریالی و پیشرفت ۳۰ درصدی، سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی با اعتبار حدود ۱۵ میلیارد ریالی و با پیشرفت ۴۳ درصدی و ساخت گنبد و گلدسته مسجد دانشگاه با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیونی هستند که در سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

* تبدیل وضعیت ۲۸ عضو هیئت علمی و جذب هشت عضو جدید

چه فعالیت‌هایی در حوزه آموزشی محور اقدامات شما بوده است؟

طهماسبی: در این بخش انعقاد تفاهم نامه آموزشی با اداره فنی و حرفه‌ای و مراکز آموزش آزاد، برگزاری ۱۵ دوره آموزش‌های آزاد، اصلاح ساختار کتابخانه دانشگاه، خرید ۵۵۰ کتاب جدید، تبدیل وضعیت ۲۸ تن از اعضای هیئت علمی، تفاهم نامه آموزشی با بیمارستان‌های بسکی و خاتم‌الانبیاء شهرستان، برگزاری کارگاه تخصصی قوانین، اعزام و کسب رتبه در المپیادهای دانشجویی و کمک‌های تشویقی به دانشجویان نخبه، جذب هشت نفر عضو هیئت علمی جدید مهم‌ترین اقدامات ماست.

فارس: یکی از معضلات دانشگاه‌ها فقدان آزمایشگاه‌های مجهز و مناسب است، برای حل این موضوع چه کرده‌اید؟

طهماسبی: به نکته خوبی اشاره کردید، زیرا عمده مراکز آموزش عالی به دلیل فقدان تجهیزات آزمایشگاهی با مشکلاتی برای تدریس دروس عملی که نیازمند فضای آزمایشگاهی مجهز هستند روبه رو می‌شوند که ما نیز به دلیل تعدد رشته‌های آزمایشگاهی در مقاطع مختلف و نیازمندی‌های بسیار آنان در همین مدت کوتاه با خرید بیش از یک میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی تلاش کردیم بخشی از این نیازمندی‌ها را تامین کرده تا در مراحل بعدی نیز برای رفع کامل کمبودها اقدام کنیم.

* هزینه در بخش فرهنگ سرمایه‌گذاری است

نگاه شما در دوره مسوولیت به حوزه فرهنگ چگونه بوده است؟

طهماسبی: بنده از روز نخست شروع فعالیت به همه همکارانم گفتم که معتقدم انجام هرگونه هزینه در حوزه فرهنگی سرمایه‌گذاری برای آینده دانشگاه و جامعه است و باید بدانیم که اگر این هزینه‌ها را صورت ندهیم فردا باید چندین برابر آن را انجام دهیم تا با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی مبارزه و مقابله کنیم.

در مدت پنج ماهه اخیر در این حوزه، برگزاری اردوی جدیدالورودها برای ۲۵۰ دانشجو، برگزاری ۴ بازدید از مراکز فرهنگی، اجرای پنج تئاتر صحنه‌ای در دانشگاه، پخش و نقد دو فیلم توسط کانون‌های فرهنگی، برگزاری اردوی زیارتی و سیاحتی به مشهد مقدس برای ۱۶۰ دانشجو، برگزاری نمایشگاه کتاب و توسعه مرکز مشاوره و ارائه مشاوره ۱۱۸ نفر و چهار همایش مشاوره‌ای در کنار فعالیت‌هایی از جمله مراسم روز دانشجو، وحدت حوزه و دانشگاه، هفته بسیج و اردوهای جهادی از سایر اقدامات فرهنگی بوده است.

در حوزه ورزش و تندرستی چه برنامه‌هایی را اجرایی کرده‌اید؟

طهماسبی: در این حوزه نیز فعالیت‌های خوبی به همت همکاران تلاشگرم در بخش تربیت بدنی دانشگاه و معاونت فرهنگی و دانشجویی صورت گرفته است که مهم‌ترین آنها برگزاری همایش پیاده‌روی، مسابقات ورزشی سالنی در رشته‌های متعدد برای آقایان و بانوان از جمله فوتسال، والیبال، تنیس روی میز، شطرنج، بدمینتون و داژبال، برگزاری برنامه گل گشت و کوهپیمایی، میزبانی کارگاه دانش‌افزایی فوتسال کشوری، و برگزاری کارگاه دانش‌افزایی تیراندازی و همچنین ایجاد زمین والیبال ساحلی، ترمیم کفپوش سالن ورزشی، تعمیرات و قرار دادن دوچرخه در خوابگاه‌ها، تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی به لوازم بدنسازی، اجرای عملیات زیرسازی چمن مصنوعی و خرید و بهره برداری از میز فوتبال دستی و .. از مهمترین اقدامات ماست.

* تدوین آئین نامه تشویق فعالیت‌های پژوهشی

موضوع پژوهش و تحقیق در دوره مدیریتی شما چقدر جدی گرفته شده است؟

طهماسبی: در بخش پژوهشی نیز برگزاری همایش‌های آمار، ریاضی، حسابداری، حقوق و تربیت بدنی در سطوح مختلف، حضور در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان گلستان در هفته پژوهش، تشویق مقالات پژوهشی اعضای هیئت علمی، تدوین آئین نامه تشویقی فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیئت علمی و تدوین آئین نامه پسادکتری ویژه متقاضیان گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه را می‌توان به عنوان مهم‌ترین اقدامات در حدود پنج ماه گذشته دانست.

مهم‌ترین اقدامات شما در طی چند ماه گذشته به صورت کلی از نظر خودتان چه بوده است؟

طهماسبی: طبیعتا همه این رخدادها و عملکردهای بیان شده در حوزه‌های مختلف از جمله مسائل اولویت‌دار بوده و از نظر بنده مهم بوده‌اند اما اگر بخواهم چند موضوع را به عنوان مهم‌ترین مسائل عنوان کنم تعیین تکلیف وضعیت نیروهای بلاتکلیف و شرکتی کردن ۳۱ نفر از این عزیزان، عقد تفاهم نامه بیمه‌ای در همه زمینه‌ها برای دانشگاه، اصلاح ساختار حقوق و دستمزد، توجه ویژه به ایثارگران در دانشگاه، انعقاد تقاهم‌نامه با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، افزایش سیتسم‌های رفاهی دانشجویی، توجه به دیدارهای رو در رو با دانشجویان و حضور مستقیم در خوابگاه‌ها و … از جمله مواردی است که فکر می‌کنم در این مدت کوتاه فضای مثبتی را نیز در میان دانشجویان و همکاران ایجاد کرده است.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: فارس

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۱۴

۲۷ بهمن ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک