آداب و رسوم مردم ترکمن صحرا در عید سعید قربانآداب و رسوم- ترکمن نیوز- با نزدیک شدن عید سعید قربان شهرها و روستاهای ترکمن صحرا حال و هوای دیگری پیدا می کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، همانطور که از نام این عید پیداست جزو اصلی این عید سعید مذهبی، قربانی کردن است که شامل گوسفند یا سایر دام ها با نیت الهی می باشد.

دو روز مانده به عید قربان که بین ترکمن ها کرگون ( روز خانه تکانی) نام دارد بانوان ترکمن با همکاری هم مشغول خانه تکانی شده و به پیشواز عید می روند.

یکی از رسم های جالب ترکمن ها پخت قوقون ( نوعی نان روغنی) می باشد که این رسم توسط زنان ترکمن یک روز مانده به عید انجام می شود قوقون های پخته شده را بین همسایه ها پخش می کنند تا خبر فرارسیدن یک روز بزرگ را دهند.

آداب و رسوم مردم ترکمن صحرا در عید سعید قربان

از دیگر مراسم خاص این عید ، مراسم قربان شورا می باشد که در شب عید قربان انجام می شود و افراد همان گونه که هاجر، حضرت اسماعیل (ع) را به دستور حضرت ابراهیم (ع) استحمام داد غسل می کنند.

این مراسم ویژه با اشعار خاصی همچون ” قربان شورا، من شورا – گیدّا قربان آقادان سورا – کلام سوسر نورا” همراه است.

در روز عید سعید قربان مردان ترکمن (پیر و جوان) همه با در دست داشتن نمازلیق ( جانمازی) برای بجا آوردن فریضه بسیار مهم دینی نماز عازم عیدگاه می شوند تا با شرکت در این نماز پرخیر از برکات و فضیلت این روز بزرگ بهره مند شوند.

آداب و رسوم مردم ترکمن صحرا در عید سعید قربان

پس از اتمام نماز عید مردان به خانه باز میگردند و سنت ابراهیم خلیل الله (ع) را به جا می آورند و دام های تهیه شده خود را قربانی می کنند.

بنا به اعتقاد ترکمن ها با وجود اینکه سه روز برای ذبح قربانی فرصت وجود دارد، بهترین روز برای این کار روز و ساعات اول عید قربان است.

ترکمن ها برای ذبح دام خود مکانی را به شکل چاله درآورده و وسط آن مقداری نمک و گندم و زغال قرار می دهند.

1 62 300x198 - آداب و رسوم مردم ترکمن صحرا در عید سعید قربان

از نمک و گندم به حرمت قداست و برکت آن و از زغال برای برطرف کردن سیاهی ها و پلیدی ها استفاده می کنند.

بعد از آماده سازی با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم فردی که قصد قربانی کردن دام را دارد از صاحب قربانی اجازه و وکالت می گیرد و برای این کار صاحب قربانی یک دست خود را روی قربانی گذاشته با گفتن جمله من دن رخصت ( از من رخصت) اجازه قربانی کردن را می دهد.

همزمان که مردان مشغول قربانی کردن هستند بانوان و دختران ترکمن سفره عید خود را در خانه هایشان جهت پذیرایی از مهمانان آماده می کتتد.

بعد از اتمام قربانی کردن، خانواده ها با پوشیدن لباس نو به دیدار یکدیگر رفته و شاد ترین لحظات خود را به یکدیگر تبریک می گویند.

در بین ترکمن ها از مراسمات جالب برپا کردن چاتما ( تاب های بزرگ) است.برای این بازی در یک زمین وسیع دو تیرک بسیار بلند زده و تابی درست می شود که روی طناب آن قاب چوبی وجود دارد.

و رسوم مردم ترکمن صحرا در عید سعید قربان 4 300x198 - آداب و رسوم مردم ترکمن صحرا در عید سعید قربان

در هر طرف چوب یک نفر می ایستد و به طرف دیگر فشار میدهد ، تاب می چرخد و کودکان همراه آن شادی می کنند.

از دیگر بازی های روز عید سعید قربان شکستن تخم مرغ است که بیشتر در بین کودکان و نوجوانان رایج است.

از دیگر مراسمات این عید بردن قسمتی از گوشت قربانی به نام دوش به همراه هدایا و شیرینی های سنتی برای نو عروس خانواده است که باعث تحکیم بنیان خانواده می شود.

از جمله آداب این عید رفتن سر مزار شهدا و از دست رفتگان است که با خواندن آیاتی از قرآن کریم برای جمیع رفتگان طلب آمرزش می شود.

معمولا در روزهای عید ترکمن ها ضیافتی برپا می کنند و برای این ضیافت از دوستان و آشنایان دعوت می کنند.

بعد از اتمام ضیافت مهمانان آمده با دعای خیر برا ی اهل منزل  ضیافت دهنده طلب خیر و برکت می کنند.

خبرنگار: آرزو بسیا

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۴۶

۲۹ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

33343

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک